Американският изтребител от шесто поколение NGAD все още остава строго секретен проект. Освен факта, че преминава (или е преминал) летателни изпитания, най-вероятно в базата в Грум Лейк (известна като Зона 51), нищо друго не се знае.

Както се посочва в германското издание Flug Revue, министърът на военновъздушните сили на САЩ Франк Кендъл наскоро пусна някои, макар и много оскъдни, подробности за новия самолет.

Според него, новата програма е възникнала през 2014 г. в резултат на изпълнението от Министерството на отбраната на САЩ на набор от изследователски проекти, наречени "Инициатива на доминирането", които предлагат „семейство от системи“, включително автономни изтребители за съпровождане.

След това започва разработването на „няколко прототипа, които успешно демонстрираха технологиите, от които се нуждаехме“, казва Кендъл.

Той не уточнява колко образци са направени и за кои производители става дума. Съобщава се, че Boeing и Lockheed Martin участват в програмата. Според него в момента тя е струвала около милиард долара.

През септември 2020 г. ръководителят на закупуването Уил Ропър заяви по отношение на проекта NGAD, че „полетен демонстратор в пълен размер вече е извърил полет, като при това той счупи много рекорди".

На 18 май 2023 г. Пентагонът стартира таен търг за разработване на наследник на F-22 Raptor. Победителят в конкурса NGAD ще бъде избран през следващата година.

В опит да спести средства Министерството на отбраната няма да организира състезания за прототипи в предстоящия конкурс, както направи при създаването на F-22 или F-35.

Като се има предвид очакваната поръчка от едва 200-250 машини, програмата така или иначе няма да е евтина. Но Кендъл оправдава предстоящите разходи с нарастващите възможности на Китай във противовъздушната отбрана.

В същото време Пентагонът не иска да се ангажира само с един доставчик на новия изтребител, както се случи с F-35, в чиято програма Lockheed Martin зае монополна позиция. Това беше "огромна грешка", казва Кендъл.

Затова NGAD ще бъде изграден по модулна схема, което ще даде възможност на Министерството на отбраната да привлича нови доставчици по свое усмотрение.

"Кой знае, може би след няколко години един или два самолета ще се озоват от нищото в Музея на военновъздушните сили на САЩ в Дейтън. Поне това се случи с демонстратора-"невидимка" Tacit Blue на компанията Northrop през 90-те години",коментират от Flug Revue новата разработка на САЩ.

 


 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук