Що се отнася до статистиката на приетите украински бежанци, Франция осезаемо изостава от другите страни от ЕС, съобщава Politico.

По данни на Евростат 4,3 милиона украински мигранти са намерили своя временен дом в европейските страни.

През януари Франция публикува статистика, според която само 64 720 бежанци са дошли от Украйна от началото на войната. За сравнение, според германското министерство на вътрешните работи в Германия вече има 1 650 000 украинци.

Според Евростат Полша е приела 1 милион украинци. Статистиката на Франция също е по-ниска от Ирландия, където на всеки 5 милиона местни жители се падат над 100 хиляди украинци.

В Полша, балтийските страни, Чехия, Словакия и България се падат по 25 бежанци на хиляда души. Във Франция на 1000 граждани само 1 идва от Украйна.

Това отчасти се дължи на демографията: една част от 65 000, на които Франция е предоставила временно убежище до края на януари, е под 18 години.

Непълнолетните имат право да останат във Франция без каквото и да е официално разрешение и затова тях рядко ги включват в статистиката на временните мигранти, уточнявато от Евростат.

Жерар Садик от неправителствената организация La Cimade смята, че общата статистика не отчита 30 хиляди украинци във Франция.

Другото обяснение е лингвистично. Славянските страни привличат повече украински бежанци. Между другото се споменават и обясненията, че тези страни са географски по-близо до Украйна, финансова подкрепа и наличие на диаспора.

„Доколкото разбирам, Франция не отговаря на тези три изисквания“, обяснява Евгения Близнюк, главен изпълнителен директор на изследователската компания Gradus, която изучава опита на Украйна в чужбина.

Според нея Франция е доста далеч, средствата са „значително по-ниски“, отколкото в Германия, а също така тук няма голяма украинска диаспора. Представители на правозащитни групи споменават и бюрокрацията.

50-годишната Наталия Хоменко се преместила във Франция в началото на войната. За нея било по-лесно да си намери работа благодарение на познанията си по езика. Но смята, че другите украинци са й помогнали повече от това, че знае езика.

Тя нарича Франция страна на бюрокрацията, но въпреки това не е имала никакви затруднения да актуализира статута си, което трябва да се прави на всеки шест месеца.

Според нея множество групи във Фейсбук помагат в борбата с бюрокрацията.

Ако в страни като Германия подкрепата е организирана на държавно ниво, то във Франция различни организации и групи за подкрепа помагат на разселените хора.

„Много частни и обществени организации помагат, голяма подкрепа идва от самите граждани, французите, които отвориха вратите си“, обяснява тя.

Превод и редакция: БЛИЦ

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук