Лидерите на ЕС ще се съберат в Гранада утре за неофициална дискусия за бъдещето на „стратегическата автономия“.

Този термин се появи за първи път след избирането на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати и оттогава се свързва най-тясно с френския президент Еманюел Макрон, който призова Европа да стане по-малко зависима от американската твърда сила, пише авторитетното издание "Политико" в своя статия, преведена специално от БЛИЦ.

С призрака на Тръмп, надвиснал над президентските избори в САЩ догодина, такава дискусия е повече от оправдана. Но стратегическата автономия е фундаментално неадекватна рамка за мислене за това как Европа се вписва в днешния глобален ред.

Светът се променя – и то не в полза на Европа.

В момента правителствата на континента се борят да измислят как да се позиционират.

От една страна, нарастващата геополитическа конкуренция между САЩ и Китай вдъхнови мнозина да си представят, че нова студена война скоро ще структурира нововъзникващия световен ред в два идеологически дефинирани блока. И в такъв свят, твърдят те, има смисъл Европа да се присъедини напълно към САЩ в един антикитайски блок.

Но гледайки уверения начин, по който средните сили като Турция, Индия, Бразилия, Южна Африка, Саудитска Арабия и Израел започнаха да се държат на световната сцена, може да се види, че правителствата, представляващи мнозинството от населението на света, отхвърлят това бинарно разделение. И – с възможността за ново президентство на Тръмп, което ни преследва – не можем да очакваме интересите на Америка винаги да съвпадат перфектно с тези на Европа.

От друга страна, идеята за стратегическа автономия е още по-лоша.

Въпреки най-добрите усилия на Макрон, стратегическата автономия досега най-вече успява да предизвика разделение. След войната на Русия срещу Украйна и проблемите с веригата за доставки, причинени от пандемията от коронавирус, европейците са по-наясно с опасностите да бъдат прекалено зависими от една страна.

Но този термин се възприема от мнозина като фундаментално антиамерикански подход, а не като такъв, който се прилага към тези други страни - нещо, което разтърси по време на войната в Украйна.

Освен това идеята за търсене на автономия противоречи на инстинктите и интересите на Европа. ЕС е един от най-големите двигатели за отворен свят и никога няма да бъде напълно самодостатъчен.

Поради тази причина стратегията на ЕС трябва да бъде насочена към търсене на партньори, а не към самостоятелност. Тя трябва да бъде закотвена в разбирането за това къде има нужда от партньорства - и потенциалната сила, която притежава в тях.

Следователно всеки подход към европейската стратегия трябва да започне с анализиране на този свят такъв, какъвто е, а не какъвто искаме да бъде.

Какво е общото между срещата на върха на БРИКС, войната в Нагорни Карабах и неотдавнашната поредица от преврати в Африка? Всички те показват, че светът не се управлява от великите сили.

Въпреки нарастващата конкуренция между Китай и Америка или ЕС и Русия, те вече не са в състояние да дисциплинират настоятелните средни сили, които отказват да бъдат определяни от нововъзникващите блокове.

Това, от което Европа се нуждае сега, е стратегия, която ѝ позволява както да си сътрудничи, така и да се конкурира с тези други играчи според случая, въз основа на ясното разбиране на собствените си интереси.

В ново политическо резюме ние от Европейския съвет по външни отношения определяме този подход като „стратегическа взаимозависимост“ – стратегия, която вижда света такъв, какъвто е, има ясна представа за опасностите, свързани със зависимостта, и се противопоставя на идеята на отделяне.

Ние вярваме, че това може да бъде подход, който позволява на Европа да запази своята агенция, като изгражда отношения с ключови играчи, като същевременно им се противопоставя, когато оспорват нейните интереси.

Стратегическата взаимозависимост трябва да се основава на три стълба: Първо, европейските политики трябва да се основават на разбирането, че в един взаимозависим свят отделянето не е просто нереалистично, то вероятно е вредно за интересите на Европа, ако останалият свят отхвърли концепцията.

Има, разбира се, области - критични суровини, например - където ще има смисъл да се избягва прекомерната зависимост от потенциално враждебни страни. Но желанието за отделяне трябва да бъде ограничено доколкото е възможно в полза на намаляване на риска и инвестиране в изграждането на взаимоотношения с основните средни сили.

ЕС трябва да каже, че е против свят на блокове в стила на Студената война - и също трябва да действа по този начин.

След това европейската външна политика трябва да се съсредоточи върху подготовката си за свят на политическо съжителство и конкуренция. ЕС не трябва да приема, че може да промени режимите в други страни и ще трябва да живее заедно с тях.

Вместо да направим света безопасен за демокрацията, целта трябва да бъде да направим европейските демокрации безопасни за света – и това усилие трябва да започне у дома.

ЕС трябва да инвестира в програми за компенсиране на вътрешните губещи от глобализацията, за да избегне изостряне на политическата фрагментация, като им даде усещането, че европейските правителства са на тяхна страна.

И накрая, европейците трябва да изглеждат така, сякаш искат партньори за изграждане на нов световен ред, вместо просто да се опитват да запазят стария.

Въпреки че може да е повишаване на доверието да седнете сред държави с еднакво мислене и да се споразумеете за двустранни и многостранни решения на глобалните проблеми, по-голямото предизвикателство на деня е да се достигне до нови партньори по различни въпроси.

Наскоро обявеният икономически коридор Индия-Близкия изток-Европа е перфектен пример за инициативата, в която Европа трябва да инвестира повече.

Разширяващите се формати като Цифровия алианс на ЕС с Латинска Америка и Глобалния портал са също толкова обещаващи. Блокът трябва също така да разгледа някои от новите незападни институции и процеси, които се появяват, и потенциално да се стреми да участва.

Тежки времена идват за Европа. Тъй като Украйна се подготвя за продължителна война на изтощение, икономическите отношения на континента с Китай стават все по-напрегнати и Тръмп се задава на хоризонта, важно е да се обединим.

Възприемането на тази или онази модна дума не е това, което ще направи критичната разлика между успеха и провала при преодоляването на тези потенциални кризи. И ако Европа иска да засили играта си на световната сцена, тя ще трябва да има много по-ясни очи за света и как да защитава своите интереси и ценности.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук