Иракските политици постигнаха споразумение, което ще позволи на войските от международния контингент в страната да останат там до края на юли 2009 г.
В събота документът, даващ право на чуждестранните части да останат в Ирак след изтичането на мандата на ООН, бе отхвърлен от мнозинството депутати в иракския парламент. Очаква се обаче днес парламентът да гласува резолюция, която ще даде възможност на иракското правителство да сключи двустранни споразумения с всяка държава, изпратила войски в страната. Става дума за бойните контингенти на Великобритания, Австралия, Румъния, Естония и Салвадор. Според споразумението между САЩ и Ирак американските военни части могат да останат там до края на 2011 г., макар и със силно ограничени правомощия. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.