На 7 януари Лос Анджелис беше разтърсен от пожар, който бързо придоби мащаб: в резултат на това бяха унищожени хиляди сгради, а учените предупредиха, че последствията могат да бъдат непредвидими.

Например, по-рано експерти казаха, че мащабни пожари в Калифорния могат да отровят питейната вода. Изглежда това не е единствената заплаха, пише Daily Mail.

Учените предупреждават, че горските пожари могат да разпространят смъртоносни гъбични спори извън естественото им местообитание и потенциално да заразят хората. Въпреки факта, че в света няма гъби, способни да превърнат хората в зомбита, експертите са все по-загрижени, че гъбичните спори могат да предизвикат нова пандемия.

Сега изследователите смятат, че бедствия като горски пожари в Калифорния вероятно ще предизвикат масово заразяване със спори на опасни гъбички. Тъй като климатът на Земята става по-топъл, гъбичките често се адаптират към по-високи температури, което може да им позволи да виреят в човешката кръв, белите дробове и дори мозъка.

Ще ви припомним, че учените вече откриха смъртоносни гъбички, които могат да се разпространяват от човек на човек, както в "Последните оцелели". И сега, тъй като екстремните метеорологични условия правят горските пожари по-вероятни, учените се опасяват, че смъртоносните спори могат да се разпространят из страната в облаци дим.

Според д-р Мартин Хенигъл, експерт по гъбични патогени в Медицинския университет в Грац, наистина има възможност гъбичките да причинят пандемия като цяло. Как горските пожари могат да превърнат The Last of Us в реалност?

Тъй като изменението на климата прави планетата по-малко обитаема за хората, тя става само по-добро място за гъбичките. Трябва да се отбележи, че през последните години учените са все по-загрижени за бързото разпространение на гъбични инфекции извън нормалните граници. Въпреки това, природни бедствия, като горските пожари в Лос Анджелис, могат да доведат до още по-голямо разпространение на гъбични инфекции.

Според д-р Хенигъл хората вече са се адаптирали към нарастващия брой бедствия, така че броят на жертвите остава относително стабилен. В същото време тези бедствия могат да допринесат за появата на гъбични заболявания в краткосрочен и дългосрочен план, разпространявайки патогени с помощта на вятър и дим.

Например статистиката показва, че между 2014 г. и 2018 г. в калифорнийските болници се наблюдава 20% увеличение на хоспитализациите за треска. Причината са горски пожари и пренасяни от дим спори.

Инфекциите, причинени от гъбични патогени, като трихофития и гъбична инфекция, не са ново явление. Доскоро статистиката за заболяванията беше изключително малка в сравнение с инфекциите, причинени от бактерии и вируси.

Предишни проучвания вече показаха, че от милионите гъби, известни на науката, само около 300 са способни да заразят хората. През последните години обаче броят на инфекциите, причинени от опасни и често съвсем нови гъбички, нараства с тревожна скорост.

Учените смятат, че изменението на климата вероятно се е превърнало в една от най-важните причини за ускоряването на броя на заболяванията. Но това не е единственият фактор. Нашата основна защита срещу гъбични инфекции е, че вътрешността на тялото ни е твърде топла, за да оцелее. В същото време гъбичките са уникални с това, че са напълно способни да се адаптират, особено към високи температури. Тази заплаха става още по-сериозна поради особеностите на уникалната способност на гъбите да оцеляват.

Защо гъбичните инфекции са такъв проблем?

Докато бързото разпространение на всеки патоген би било тревожно, гъбичните патогени са още по-тревожни. Според д-р Ребека Дръмонд, гъбичен имунолог в университета в Бирмингам, някои гъби са особено добри в скриването от човешката имунна система, така че имунните клетки не могат да ги забележат, докато не стане твърде късно.

След като гъбичките попаднат в нас, те могат да се разпространят във всяка част на тялото, включително кръвта, белите дробове, бъбреците и дори мозъка. Някои гъби отделят токсини, които увреждат тъканите около тях, но други причиняват щети просто като пробиват плътта.

Източник: Глас нюз бг