Ще бъде необходимо известно време, за да се направи сериозен анализ защо Великобритания реши да напусне ЕС. Емоциите  за хората, които живеят в страната, все още са много високи. Тази победа беше обявена за „донякъде пирова“ точно поради несигурността за икономиката, несигурността на бъдещето на страната. Това каза социологът и преподавател в Оксфорд  д-р Валентина Александрова, която отчете  че кампаниите за оставане и напускане на ЕС са били много по различни от обикновените политически кампании в страната, в които се излагат аргументи и факти, съобщава БНР.
Този път това не се получи. Сякаш езикът на убежденията беше много по-различен. Много хора бяха силно увлечени и страшно защитаваха своите позиции от едната и от другата страна. Чуха се много лъжи, дезинформации. За първи път, така, започна да се говори за патриотизъм, за любов към родината - нещо което сякаш, нали, не сме в 21-век, а се върнахме малко по-назад".

Британците не са се запитали какво ще стане с ЕС и не са попитали и 3-те милиона мигранти на територията си преди вота. Този път британското общество се погледна в огледалото и се видя, че има голямо разделение, коментира тя:

По-възрастните, тези, които са над 60 години, масово гласуваха за напускане на Европейския съюз и точно това е едно неразбиране какво представлява. Глобализацията за тях остана една непонятна и неприятна тенденция. Може би донякъде е логично, че те искаха да си запазят своето, да се отделят от ЕС, от този бърз темп на развитие на технологии и на всичко. За сметка на това, младите бяха на абсолютно противоположната гледна точка. Всички млади хора бяха за оставане в ЕС.

Дейвид Камерън е считан за един от основните виновници за брекзита, защото, ако на 16 и 17-годишните е било позволено да гласуват, страната със сигурност е щяла да остане в ЕС, коментира Александрова.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ РЕФЕРЕНДУМА ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ!