Папа Франциск обяви, че през 2020 година Ватиканът ще отвори архивите на папа Пий XII. Те ще хвърлят светлина за ролята на Римокатолическата църква в годините на Втората световна война. Това предадоха световните медии.

Изследователите отдавна се опитват да достигнат до архивите на папа Пий XII (1939-1958), който е обвиняван заради това, че не е направил достатъчно срещу Холокоста на Нацистка Германия.

В своето слово папа Франциск припомни, че Пий ХІІ „води Лодката на Петър в един от най-тъжните и мрачни моменти на ХХ век, неспокоен и в голямата част разкъсан от последния световен конфликт, с последвалия период на реорганизация на нациите и следвоенното възстановяване. Неговата фигура – изтъкна папата – вече е изследвана и проучвана под много аспекти, и понякога обсъждана и дори критикувана (може да се каже с някои предразсъдъци или преувеличения). Днес тя е с право преосмислена и дори поставена в правилната светлина за своите многостранни качества: преди всичко пастирски, но също богословски, аскетични и дипломатически“.

В светлината на всичко това се помества решението на папа Франциск да предостави на разположение за консултация всичката документация за понтификата на Пий ХІІ, който е убеден, че „сериозните и обективни исторически изследвания ще бъдат в състояние да оценят в своята правилна светлина, с уместна критика, възвишените моменти на този Папа, и несъмнено също моментите на огромни трудности, на изтерзани решения, на човешка и християнска предпазливост, които за някои изглеждаха като сдържаност, но които бяха опити, много трудни от човешка гледна точка, да поддържат запален, в най-мрачните и жестоки моменти, пламъка на хуманитарните инициативи, на скритата, но активна дипломация, на надеждата във възможната добронамереност на сърцата“.

„Църквата – прибави папата – не се страхува от историята, дори я обича и иска да я обича повече и по-добре, както я обича Бог! Затова, със същото доверие на моите предшественици, отварям и поверявам на изследователите това документално наследство“. Сега учените и изследователите ще трябва да изчакат до 2 март 2020, денят, който Франциск установи за отварянето на документацията.

Аудиенцията бе повод за папата да благодари на целия персонал от Тайния ватикански архив за тяхната работа „извършвана в тишина и далеч от шумотевицата, култивирайки паметта. В определен смисъл – каза папата – вашата работа може да бъде сравнена с отглеждането на едно величествено дърво, чиито клони се простират към небето, но чиито корени са здраво вкоренени в земята“.