Израелски учени откриха невероятно свойство на киселото мляко срещу К-19
Цитокините са имунни молекули, предназначени да помогнат на тялото да се бори с нашественици като вируси
Изследователи от университета Бен-Гурион в район Негев в Южен Израел съобщиха, че са идентифицирали молекули в киселото мляко, които са ефективни при лечението на различни възпалителни състояния, включително „цитокинови бури“, причинени от COVID-19.
Цитокиновите бури са отговорни за някои от случаите на дихателната недостатъчност при COVID-19. Те се наблюдават, когато имунната система на тялото прекали и атакува сама себе си - една от водещите причини за смърт при пациенти с COVID-19.
Изследването е проведено от студентът Орит Малка и проф. Раз Йелинек, декан по изследванията и развитието в университета Бен-Гурион и наскоро е публикувано в рецензираното списание Microbiome.
Йелинек каза пред „Jerusalem Post“, че няколко години преди пандемията от коронавируса, Малка забелязва, че киселото мляко има терапевтичен ефект и започва да го изучава в лабораторията на Йелинек.
Заедно те идентифицирали молекули в киселото мляко, които имат изключителни антибактериални и противовъзпалителни свойства.
„Една от основните причини хората да умират от COVID е цитокиновата буря“, обясни Йелинек.
„Цитокините са имунни молекули, предназначени да помогнат на тялото да се бори с нашественици като вируси. Но при определени обстоятелства - а учените не знаят точно защо - тялото преминава в някакъв вид свръхформа и отделя много цитокини, толкова много, че ви убива. Това се случва по време на COVID. И така, когато COVID започна, казахме, нека видим дали тези молекули могат да помогнат срещу цитокиновите бури."
Молекулите не само елиминират цитокиновата буря, но и възстановяват баланса на имунната система.
"Това беше наистина забележително", каза Йелинек.
"Цитокиновите бури не се случват само при COVID", каза още той. „Това е много лошо състояние с наистина много малко лечения срещу него.“
Изследователите са в края на сформирането на стартираща компания под чадъра на BGN Technologies за по-нататъшно развитие и комерсиализация на технологията. Йелинек каза, че компанията трябва официално да стартира през следващите няколко седмици и след това те ще наберат средства за провеждане на клинични експерименти. Надява се, че изпитанията ще могат да започнат в рамките на няколко месеца.
Йелинек отбеляза, че той и Малка са провели и други експерименти с киселото мляко и са установили, че то има потенциала да се бори и с патогенните бактерии. По-конкретно, молекулите са в състояние значително да намалят вирулентността на причинителя на холера.
"Това е първата демонстрация, че вирулентността на човешките патогенни бактерии може да бъде смекчена от молекули, секретирани в пробиотични млечни продукти, като кисело мляко или кефир", каза Йелинек. "Не мисля, че досега има молекулярни механизми, за които хората със сигурност са знаели, че имат терапевтичен ефект. Сега вече знаем."
Последвайте ни
3 Коментара: