Още един щам на COVID-19, сравним по степен на опасност с индийския вариант, е идентифициран в Перу.

Анча Баранова, доктор на биологическите науки, професор в Училището по системна биология към университета "Джордж Мейсън" в САЩ, е разказала за неприятното откритие, съобщават световните издания.

"След индийския вариант ще се появят и други. В Перу, например, вече е регистриран нов щам - достатъчно ужасен. Той е примерно на едно ниво с индийския щам "делта". Ако става въпрос за два различни щама на вируса, означава ли това, че те ще се нуждаят от различни ваксини? Това повдига въпроси", отбелязва Анча Баранова.

Тя също така изрази надежда, че вариантите на щамовете на коронавируса "няма да се срещнат в ръкопашен бой".

Също така професорката е разяснила, че индийският щам на коронавируса е най-опасен поради "бързото консолидиране" на белодробните поражения. 

Както отбеляза Баранова, епителните клетки в белите дробове обикновено осъществяват газообмена - трябва да се поддържа влажност, а алвеолите произвеждат повърхностноактивни вещества - смес от вещества, които покриват белите дробове отвътре. При коронавируса епителните клетки спират да произвеждат тази смес.

"А следващата стъпка е клетките изобщо да се превърнат във фибробласти (клетки на съединителната тъкан - бел. ред.). В този случай те няма да могат да произвеждат нищо добро, освен провъзпалителни цитокини и други неприятнинеща", заключава Баранова.