На масов митинг излязоха на Марсово поле в Петербург граждани, недоволни от властите, предаде Би Би Си.

Повод за акцията, наречена "Поход в защита на Петербург", стана настояването на управляващите за предаване на историческия Исакиевски събор на руската православна църква.

Участниците в шествието протестираха и срещу закриването на Европейския университет, застрояването на района на Пулковската обсерватория и сливането на Руската национална библиотека с намиращата се в Москва Руска държавна библиотека.

Властите дадоха разрешение за митинга, но само във формат "Хайд парк", с не повече от 200 участници.

От самото начало обаче събитието се очерта като значително по-многолюдно. Организаторите - обществени формации, движения и опозиционни депутати, заявиха, че са готови да платят глоба.

Полицията обяви, че участниците са 2000, според оценки на Би Би Си, те са били над 3000 хиляди.

В първите редици на протеста бяха поети и писатели, кинотворци, артисти, учени.

Поетът Александър Городницки изрази в стихове тревогата си от стремителната провинциализация на някогашната културна столица на Русия.

Депутатът от градския парламент Борис Вишневски подчерта, че в основата на посегателствата срещу наследството на града стоят политически причини.

"Ако има честни избори, ще има губернатор, който изпълнява волята на народа, а не на президента и няма да посмее да каже презрително, че "въпросът е решен" и да плюе на мнението ни." - заяви Вишневски.

Историкът и публицист Лев Лурие обяви от трибуната, че в Петербург не е имало "по-маргинална и дива власт от сегашната".

"Преди те разрушаваха храмовете, сега ти дават - те са безпринципни", заяви режисьорът Юрий Мамин.

Митингът беше предшестван от поредица акции срещу предаването на Исакиевския събор на църквата. Редица общественици и граждани настояват храмът да бъде обществено притежание.