Дезинформацията за коронавируса се разпростира на територията на 87 държави на 25 различни езика. Това показват резултатите от ново проучване на списание American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

Според CNN слуховете, конспиративните теории и заклеймяването на болестта водят не само до наранявания, но и до смъртни случаи в някои от държавите.

Проучването е проведено в периода между 31 декември 2019 г., когато светът за първи път има допир до COVID-19, и 5 април.

Основните източници на разпространение на дезинформацията са социалните мрежи, онлайн медиите и сайтовете.

Изследователите откриват 2311 текста, съдържащи погрешна информация за ситуацията. Тя е разпределена както следва: 89% от нея са слухове, 7,8% са конспиративни теории, а 3,5% – стигма.

В проучването са представени и примери за всеки един от трите вида информация.. Като слух се определя информацията, че „кокошите яйца са заразени с коронавируса“ и „пиенето на белина може да убие вируса“.

Стигма е схващането, че „всяка болест винаги идва от Китай“. Конспиративна теория е твърдението, че „коронавирусът е биоръжие, финасирано от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, за да подпомогне продажбата на ваксини“.

Според проучване на „Галъп“ от 2020 г. близо 60% от българите са убедени, че COVID-19 е умишлено разпространяван от чуждестранен източник. С тази констатация страната ни заема челната позиция в изследването, озаглавено „Стадно доверие“.

Потокът на дезинформацията води началото си основно от Индия, САЩ, Китай, Испания, Индонезия и Бразилия. 24% от статиите или текстовете са обвързани с болестта COVD-19, заболелите и смъртните случаи,

21% са свързани с опитите на властите да овладеят заразата, 19% предлагат лечение, 15% дискутират първоизточника на заразата. Подобна дезинформация може да доведе до самонараняване или дори до смърт, посочват учените.

Пример, доказващ твърдението е всеизвестният мит, че високо концентрираният алкохол служи за дезинфектант на тялото и може да убие вируса.

В резултат на това 800 души са починали, 5876 са били хоспитализирани, а 60 са си причинили пълна слепота.

Друго доказателство е резултатът от онлайн анкетата, проведена от американския Център за контрол и превенция на болестите.

Според него 4% от гражданите са пили белина или са я използвали за гаргара, за да лекуват коронавирус. Факт е обаче, че 30 души в Щатите и 100 в Мериленд са влезели в болница с отравяния, пили белина и дезинфектант.