Провокация: Обявиха на Русия "световна война за трима"
Тази седмица шефът на американското разузнаване се оказа в сянката на висшите военни на САЩ
Този път обаче и двамата се показаха в не съвсем типични за себе си роли: шефът на ЦРУ Уилям Бърнс посети Москва начело на политическа делегация, а председателят на Обединения началник на щабовете Марк Мили изнесе реч с геополитически заключения на вашингтонския Аспенски форума за сигурност.
Московските разговори на Бърнс се проведоха при плътно затворени врати, а речта на Мили, напротив, беше публична и разчепкана на цитати. Главната мисъл в тях е, че започна ерата на триполярния свят. Съединените щати навлизат в конфигурация на "триполярна война", в която ще трябва да се изправят не само срещу Русия, както по време на Студената война, но и срещу Китай, каза Мили.
Да, генералът говори преди всичко за мащабни промени в надпреварата във въоръжаването, като подчерта огромните успехи на Китай и прогнозира, че ако „самите ние не направим фундаментални промени през следващите десет до двадесет години, ние ще бъдем слабата страна на конфликта“. Но заключенията които направи, бяха геополитически:
"Те (Китай) очевидно ни предизвикват на регионално ниво. И са се ангажирали да предизвикат Съединените щати на глобално ниво."
Как Китай ще предизвика военно Съединените щати на глобално ниво?
Ще огради Съединените щати с верига от военни бази, като тази, която американците изградиха около Китай? Иска да изгради бази в Канада и Мексико? Да сключи военен съюз с Франция? Не? Оказва се, че Мили говори не за военна заплаха, а за геополитическа.
„Те имат китайска мечта, искат да оспорят така наречения основан на правила либерален ред, който се появи през 1945 г. след Втората световна война. Те искат да го преосмислят. Така че имаме страна, която става изключително мощна и иска да предефинира международният ред в своя полза. Това ще бъде истинско предизвикателство през следващите десет до двадесет години, при това много важно."
Тоест Мили не говори за военна заплаха на националните интереси на САЩ, а за геополитическа заплаха за световния ред, създаден от англосаксонците, заплаха за техния план за глобализация и глобално господство. Всеки, който не е съгласен, че атлантистите имат право на хегемония, е враг и заплаха за Съединените щати.
В Съединените щати Русия и Китай се наричат ревизионистки сили – тоест държави, които искат да ревизират съществуващия световен ред. Но дали Москва и Пекин са дали своето съгласие на еднополюсен свят, чийто недовършен проект се защитава от атлантистите? Нямат ли правото и отговорността да защитават своята визия за световния ред? И да го правят заедно, а не един по един?
Ето затова, най-интересното в изявлението на Мили за триполюсен свят не е, че това, че той призна Русия за велика военна сила – от това нито ще ни стане по-топло, нито по-студено – а че той по същество подхвърли концепцията за триполярна война, за три центъра на силата.
Освен това, изрично след това предупреди, че „навлизаме в свят, който потенциално е много по-стратегически нестабилен, отколкото през последните 40-70 години“, тоест триполярният свят е по-опасен от биполярния.
Защо им е нужно това на атлантистите (а Мили просто транслира тяхните нови нагласи)? Може да отнеме много време, за да анализирате самата концепция за триполярността, да спорите с нея, да потърсите плюсовете и минусите за Русия, но всичко това в случая ще бъде напълно излишно. И дори вредно - защото самата концепция е откровено провокативна.
Това е опит да се направи така, че да изглежда, че Съединените щати се противопоставят на Китай и Русия поотделно - което не е така. Между Москва и Пекин няма военен съюз, но ние отдавна действаме като съюзници. И това не се крие - преди две години Владимир Путин публично обяви, че Русия помага на Китай да създаде система за ранно предупреждение за ракетно нападение:
"Това е много сериозно нещо, което фундаментално, радикално ще увеличи отбранителната способност на КНР. Защото сега само САЩ и Русия имат такава система."
Това означава, че генерал Мили представя желаемото за действително: излиза, че уж Китай е на изток, Русия е на запад, а отгоре е глобалният лидер на Съединените щати, който трябва да се превъоръжи и да запази хегемонията. Но това е невъзможно: Русия и Китай не само оспориха първенството на Съединените щати (които освен това по редица причини бяха пренапрегнати и изтощаващи се), те действат заедно.
При това трябва да се подчертае, че руско-китайското предизвикателство беше резонен отговор - то стана следствие от англосаксонския диктат, англосаксонското господство, англосаксонската безпардонност и наглост - тоест от всичко, което е сърцевината на идеята за световна хегемония на атлантическият елит.
Така че светът не е триполюсен – в противопоставянето на Америка, в плановете за лишаването й от позицията на хегемон, Русия и Китай са от едната страна на фронта.
Но това не означава, че светът е двуполюсен. Не, той е много по-разнообразен. Новият глобален баланс на силите ще бъде многополярен - и в това са заинтересовани и Русия, и Китай. Нашите държави няма да заемат мястото на Америка в новия свят, те искат да изградят свят, в който по принцип няма да има позиция на хегемон.
Ако Америка (преодолявайки диктата на наднационалните-антинационални сили) разбере това, тя ще се превърне в един от центровете на сила на бъдещия световен ред. Ако не, тогава ще загуби всичко и ще изчезне от световната арена. И съвсем не заради руско-китайски ядрен удар.
Пьотр Акопов
Последвайте ни
1 Коментара: