Жертвите от земетресенията в Турция и Сирия доближават вече 25 000 души. Въпреки това – на шестия ден след мощния трус, все още се откриват живи хора под руините, предават световните агенции.

Междувременно 12 души са задържани в Турция за некачествено строителство, предадоха местните медии.

Дузина арестувани за некачествено строителство

Дванайсет души са арестувани в Турция, след като хиляди сгради се срутиха в югоизточната част на страната след земетресенията в понеделник - 6 февруари, съобщават днес местни медии, предаде БТА.

Сред задържаните са един строителен предприемач от окръг Газиантеп и 11 души от окръг Шанлъурфа, съобщи турската информационна агенция DHA, цитирана от Франс прес.

Задържаните са заподозрени в извършване на незаконни промени в конструкцията на сградите, включително разрушаване на носещи стени и колони, което е довело до срутване на сгради в окръг Шанлъурфа и до смъртта на хора.

В петък бе съобщено, че е арестуван изпълнителят на жилищния комплекс „Рьонесанс“ в Антакия (окръг Хатай), който се срути по време на земетресението, а е построен преди 11 години. Сградата имаше 250 апартамента. Според законите на страната такава нова сграда трябва да бъде построена по всички необходими стандарти, за да издържи на земетресението.

Недоволството в опустошените райони расте и това принуди турският президент да вземе мерки срещу мародерите.

Ердоган отиде сред руините от земетресението и люто се закани на тези хора

Заради напрежението и риск за сигурността им спасителните екипи от Австрия и Германия обявиха, че временно ще преустановят работата на терен, до нормализиране на обстановката.

Мародерски банди са започнали да вилнеят в засегнатите от тежкото земетресение в Турция райони и пречат на спасителните работи. Те грабят изоставени магазини, ресторанти и офиси, блокират камиони с хуманитарна помощ, а понякога воюват помежду си с огнестрелно оръжие.

Това съобщават както местни медии и очевидци в социалните мрежи, така и чуждестранни спасители. А агенция Франс прес съобщи за сблъсъци между неизвестни групи. Лично президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган в днешен коментар на обстановката отбеляза, че имало случаи на мародерство.

Заради напрежението се стигна дотам изпратените в помощ военнослужещи от австрийската армия да бъдат изтеглени от съображения за сигурност.

"Наблюдава се нарастващо ниво на агресия между турски групировки", обясни пред агенция АПА подп. Пиер Кугелвайс, като добави, че има съобщения за стрелба.

В окръг Хатай от вторник са 82-ма австрийски военнослужещи. Те са останали там и са готови за нови мисии, щом обстановката се подобри, каза още Кугелвайс.

Временно се оттеглиха и германските спасители, които се намират в Хатай. Според тях в последните часове положението със сигурността се е влошило. Спасително-издирвателните германски екипи засега остават в съвместния базов лагер в град Къръкхан. Ако има конкретни данни, че някой може да бъде спасен жив, те ще отидат на мястото, заяви пред ДПА говорител на Федералната служба за техническа помощ.

Оттам отдават напрегнатата обстановка наред с другото на "недостига на храна и проблемите с водоснабдяването в зоната на земетресението". В съобщението се говори за "бурни сцени" и се добавя добави, че сигурността на доброволците трябва да бъде взета предвид.

Междувременно в действие за борба с мародерите на помощ на турската полиция се притекоха частите от специалните сили. Те успешно са заловили няколко банди, които са блокирали камиони с хуманитарна помощ, за да ги оберат. Съобщава се, че заловените мародери биват разстрелвани на място.

Междувременно Турция отвори границата си с Армения, за да може по-бързо да влиза хуманитарната помощ в страната.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук