Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и руският външен министър Сергей Лавров започнаха днес срещата си в Женева, считана за ключова в опит да се успокои кризата около Украйна, предадоха Франс прес и БТА.

Двамата първи дипломати, които се познават добре, се ръкуваха, преди да започнат последния кръг от интензивен дипломатически маратон на фона на подозренията на Вашингтон, че Русия иска да нахлуе в Украйна - нещо, което Кремъл отрича.

В началото на преговорите в Женева ръководителят на руската дипломация Лавров каза, че не очаква "пробив" по време на дискусиите с американския си колега Антъни Блинкън.

Седнал срещу него в началото на тази дискусионна сесия, която трябва да продължи около два часа, Антъни Блинкън обеща "единна, бърза и твърда" реакция в случай на нахлуване в Украйна, но увери, че САЩ продължават да търсят дипломатическо решение.

Започна срещата между САЩ и Русия в Женева НА ЖИВО

САЩ не очакват изглаждане на различията с Русия за Украйна по време на днешните разговори в Женева, но се надяват да изпробват, дали дипломацията остава осъществим вариант, заяви при пристигането си за срещата Блинкън, цитиран от Ройтерс.

"Моментът е решаващ. Вие сте прави: Не очакваме да изгладим различията си днес тук", каза американският държавен секретар във встъпителните си слова на срещата с Лавров.

"Надявам се и очаквам обаче, че ще можем да изпробваме дали пътят на дипломацията, на диалога остава отворен. Решени сме да вървим по този път за изглаждане на различията си по мирен начин и се надявам днес да изпробвам, дали подобен подход ще проработи", допълни Блинкън.

"Нашата страна също се надява че диалогът ни с Руската федерация ще бъде открит и честен", каза още Блинкън.

От своя страна малко по-рано както БЛИЦ писа Лавров изтъкна: „Убедени сме, че в сегашните бурни времена извънблоковият статут е най-ефективният начин държавите да гарантират своята сигурност“, пише "Фокус".

Той за пореден път подчерта, че дневният ред на преговорите между Москва и НАТО за гаранции за сигурност е формулиран много ясно и се гради около три ключови елемента: 

отхвърляне на разширяването на НАТО, неразполагане на ударни оръжейни системи близо до руските граници, връщане на блока към конфигурацията към момента на подписването на основополагащия Акт Русия-НАТО от 1997 г. 

Според външния министър един от стълбовете на инициативата на Руската федерация е изтеглянето на чужди сили, техника и въоръжение от територията на страни, които не са били членки на НАТО към посочената дата. Те включват и България и Румъния.


 
Встреча Лаврова и Блинкена в Женеве

#ПРЯМАЯТРАНСЛЯЦИЯ Встреча Лаврова и Блинкена в Женеве.

Публикувахте от РИА Новости в Петък, 21 януари 2022 г.