В навечерието на Свети Валентин много необвързани хора прекарват повече време в приложенията си за запознанства - намирането на романтичен партньор за няколко дни изглежда не особено осъществимо начинание, но какво от това?

Едно от най-разпространените и най-популярното приложение за запознанства в света и, както го рекламират, най-доброто място да срещнеш нови хора, е Tinder. Ново проучване на учени от Виенския университет обаче предупреждава, че такова упорито търсене на партньор може да се превърне в крах.

Първо, прекомерното разглеждане на кандидатите предизвиква безпокойство, второ, упоритостта на търсенето може да доведе до претоварване и трето, в бързане за романтика те могат да загубят самата искра, която се опитват да намерят, пишат Daily Mail и Глас Нюз.

Като цяло психолозите предупреждават, че неистовото желание да се намери партньор за кратко време може да навреди повече, отколкото да помогне в търсенето на любовта.

Тръпката е навсякъде с efbet.com
 

По време на проучването психолозите интервюирали 464 млади хора, като им бяха зададени поредица от въпроси за:

използване на приложения за запознанства;

колко често плъзгат;

как решават да плъзгат наляво или надясно;

сравняват ли се с другите, като прелистват профили;

какви чувства предизвиква у тях самотата?

След това психолозите анализирали отговорите на получателите и открили връзка между прекомерното плъзгане и страха от вечна самота, както и лошото настроение и така нареченото „претоварване с избор на партньор“. 

Изследователите също предполагат, че гледането на голям брой профили може да предизвика чувство на съмнение в себе си, както и объркване.

Според водещия автор на изследването Мартина Томас, резултатите предполагат, че хората, които наистина са нетърпеливи да намерят другата си половина в приложение за запознанства и са в настроение за среща лице в лице, трябва да ограничат плъзганията и също така да не се разсейват от незабавни награди в приложенията, например „харесвам“ или „съвпадам“.

Въпреки факта, че приложенията за запознанства са предназначени да подобрят комуникацията, психолозите смятат, че честото плъзгане на партньори може в крайна сметка да доведе до факта, че романтиците просто губят своята „желана искра“.

Изследователите отбелязват, че срещите в приложения като Tinder, Bumble или Hinge могат да накарат хората да се чувстват добре със себе си и може би дори да започнат да мечтаят за бъдеща връзка. Важно е обаче да запомните, че онлайн срещите са вълнуващи само защото съвпаденията ви правят щастливи и приложението ви възнаграждава за честата употреба.

В новото проучване учените се фокусираха върху изучаването на нежеланите последици от използването на приложения за запознанства. В него взеха участие младежи на възраст от 16 до 25 години, използващи приложения за запознанства. 

Участниците в проучването отговориха на поредица от онлайн анкети. 

Включително те казаха какви приложения използват и дали се занимават с прекомерно плъзгане. След това те бяха помолени да оценят доколко са съгласни с твърденията за социално сравнение, страх да не останат сами и да бъдат претоварени от избора на партньор.

В допълнение, получателите бяха помолени да опишат как вземат решението си, например въз основа на информация от профила, самодефинирани критерии или интуиция и първи впечатления. Психолозите анализираха резултатите и заключиха, че умереното използване на такива изречения не засяга човека.

Те обаче също така откриха, че колкото повече човек използва приложението, толкова по-вероятно е да плъзга прекомерно в даден момент. Изследователите предполагат, че това поведение се дължи на наградите, предлагани от приложенията за запознанства.

Освен това учените са открили, че хората стават по-придирчиви, когато им се предоставят повече възможности. Авторите на изследването твърдят, че хората не спират да търсят, дори и да са намерили подходящ вариант, а продължават да максимизират своята „печалба“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук