Да пишеш за човек, за който е казано всичко, не е никак лесно. Политик, лидер от световна величина, президент на Русия и неин бивш министър-председател, разузнавач, спортист, ловец, любител на кучета...Като че ли всичко се знае за Владимир Владимирович Путин, който на 7 октомври ще навърши 69 години, но със сигурност няма намерение да излиза в пенсия, пишат от Труд.

Напротив, приети на 1 юли 2020 г. поправки в руската конституция му позволяват през 2024 г. да се кандидатира за още два президентски мандата по 6 години. Така той може да управлява страната до 2036 г., когато ще е на 84, и ще бъде най-дълго управлявалият страната ту като президент, ту като премиер – от 1999 г., когато заема мястото на Борис Елцин. При спартанския му начин на живот и желязното здраве това е напълно възможно.

Както около всяка известна личност, така и около Владимир Путин е оплетена мрежа от слухове, конспирации, мистификации, които изглеждат толкова убедителни, че в края на краищата човек започва да се пита той ли е това, за което се представя, или не е.

Син на две майки?

Владимир Владимирович е роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, днес Санкт Петербург. Корените му по бащина линия са от Тверска област, по някое време през 18 век прадядовците му се установяват в с. Поминово, където и сега се намира къщичката на фамилията. Дядото на Путин – Спиридон Иванович – се премества в Санкт Петербург, където изучава готварския занаят и след Първата световна война е назначен в трапезарията на партийния комисар. Той готви за Ленин и Сталин, а внукът му го помни, защото е 13-годишен, когато дядо му почива.

Спиридон Иванович има четири деца, едно от които е Владимир, роден през 1911 г. – бащата на бъдещия държавник. Той служи в армията като подводничар, след което се връща в родното Поминово и се оженва за Мария Шеломова. Ражда им се син Алберт, с който се преместват в Санкт Петербург. Там им се ражда още един син – Виктор. Алберт умира преди началото на Втората световна война. 

Бащата работи във военен завод и не е мобилизиран, но по собствено желание отива на фронта. Изпращат го в диверсионен отряд на НКВД, който почти веднага попада в засада. От 28 души оцеляват само четирима и единият от тях е бащата на Путин. Докато германските войници го преследват, той престоява, потопен в блато и дишайки през куха тръстика. През цялото време чува стъпките им близо до себе си и лая на кучетата. 

Оцелелият войник е изпратен в действащата армия – на Ленинградския фронт. Там е тежко ранен и до края на живота си носи осколки в единия си крак. Докато е в болницата, дава цялата си дажбата на жена си, за да може тя да храни 3-годишния Виктор. За съжаление детето е взето, заедно с други, с цел „спасяване от глад“, но се разболява от дифтерит и умира. 

Майката на Путин оцелява като по чудо по време на блокадата. Мъжът й, връщайки се вкъщи от болницата, вижда как от сградата изнасят трупове. Сред тях е Мария. На него му се струва, че тя диша. Хвърля се с патериците към санитарите и ги принуждава да я качат обратно в жилището. Грижи се за нея и пак като по чудо – когато е на 41 години, тя забременява и през 1952 г. се ражда Владимир. Родителите му не доживяват да го видят начело на държавата – баща му умира в края на 1998 г., а майка му – през 1999 г., но са свидетели на успешната му политическа кариера.

В навечерието на 2000 г., когато предстоят редовни президентски избори, грузински вестници излизат със сензационното твърдение, че кандидатът за президент Путин има грузински корени, осиновен е, а майка му живее в предградие на Тбилиси. Огромен брой чуждестранни кореспонденти търсят „майката на Путин“ за интервю. Гръцки и немски телевизионни компании снимат филм за живота й, но излъчването му в Русия е забранено. Издадена е книгата „Тайната биография на президента на Русия“, която се оказва спонсорирана от чеченци. Въпреки шумотевицата около „биологичната майка“ Путин печели президентските избори. 

Самата Вера Николаевна Путина е убедена, че президентът е нейният Вова, когото ражда през 1950 г. без брак, тъй като се оказва, че баща му Платон Привалов е женен. Тя дава на детето собствената си фамилия. Оставя го при родителите си в Пермска област и заминава на преддипломен стаж в Ташкент. Там среща грузинеца Георги Осипашвили, омъжва се за него и се премества с Вова в Грузия. Когато в семейството се появяват още деца, парите не стигат и 9-годишното момче е изпратено при баба си и дядо си в Урал. Без знанието на майка му дядото го изпраща в интернат в Перм, откъдето Володя е осиновен.

Когато го вижда по телевизията, Вера Путина решава, че това е нейният син. В архивите на сиропиталището в Перм обаче има документи за дипломирането на Владимир Платонович Путин и за приемането му в технически университет през 1968 г. След завършването му младежът е назначен за помощник-сондьор. Колегите му твърдят, че това е съвсем друг човек, който в края на 80-те години заминава да работи на север. По това време бъдещият президент вече е служител на КГБ и от 1985 до 1990 г. работи в бившата ГДР. 

Семейство встрани от прожекторите

Другата голяма мистификация е свързана с личния живот на Владимир Путин. Той почти не говори за него, с изключение на признанието, че има две дъщери от брака си с Людмила Путина – Мария, родена през април 1985 г. в Ленинград, и Катерина – през август 1986 г., в Дрезден.

Людмила, с която се женят през лятото на 1983 г., е лингвист и бивша стюардеса. Развеждат се през 2014 г. „На практика никога не се виждахме. Всеки водеше своя живот“, казва Путин по повод раздялата им. Понасят се слухове, че президентът е изпратил жена си в манастир, но това съвсем не се оказва вярно. Людмила намира нов мъж в живота си, който е с 20 години по-млад от нея – бизнесмена Артур Очеретни. Женят се през 2015 г. Двамата живеят в луксозна вила близо до Биариц в Югозападна Франция. 

Двете дъщери на Путин не присъстват в публичното пространство, няма публикувани и общи снимки на семейството от по-късни години. Тъй като са живели в ГДР, момичетата знаят немски език и се предполага, че са завършили чуждоезикова гимназия, а после университета в Санкт Петербург под чужди имена. През 2017 г. президентът на Русия казва, че има двама внуци и че единият ходи на детска градина, а другият е наскоро роден. 

През 2013 г. Катерина, която носи фамилията Тихонова, се омъжва за милиардера Кирил Шамалов, син на близък приятел на Путин. През 2018 г. двамата се развеждат, а съпругът й престава да бъде икономически съветник на Кремъл. Катерина е директор на високотехнологичния проект Innopraktika, инкубатор за стартъпи със солиден бюджет. Тя е запалена по акробатичния рок, състезателка и вицепрезидент на Световната рокендрол конфедерация. 

По-голямата й сестра Мария Воронцова носи фамилията на холандския си съпруг Фаасен. За нея няма почти никаква информация в медиите, освен че е учила биология в Медицинския факултет на университета в Санкт Петербург, а после медицина в Москва и работи в сферата на биомедицината като ендокринолог. Много е вероятно тя да е дъщерята на Путин, която е тествала руската ваксина срещу Ковид-19 върху себе си – нещо, което президентът съобщи в началото на епидемията. 

През юни тази година в Санкт Петербург се състоя международен икономически форум, който привлече внимание не толкова с участието на президента на Русия, колкото с появата на две интересни говорителки. Едната беше ръководителката на Центъра за национален интелектуален резерв към Московския държавен университет Катерина Тихонова, а другата – изследователката по генетика Мария Воронцова. Първата говори в 6-минутно видео за използването на иновативни технологии за увеличаване на инвестициите, а втората даде 13-минутно интервю за редките болести, което беше излъчено в национален ефир. 

Досега и Кремъл, и самият президент отказват да потвърдят, че именно това са неговите дъщери, но анализатори предвиждат, че появата на двете млади дами е предвестник на бъдещото им по-сериозно участие в обществено-политическия живот на страната.

Спекулации с извънбрачни деца

Според руския сайт „Проект“ руският президент има още една дъщеря, родена от извънбрачна връзка с жена на име Светлана Кривоногих през 2003 г. – Елизавета. За Светлана не се знае много, освен че е богата – състоянието й възлиза на около 100 млн. долара.

Тя притежава дял от обещаващата петербургска банка „Россия“ от 2000 г., когато към трезора потичат вложения от „Газпром“. Има акционерно участие в елитен ски курорт в Петербургска област и в други акционерни дружества, както и апетитни имоти в Санкт Петербург, Москва и Сочи, които не се продават на случайни хора.

За нея се говори само, че е „близка на Путин“ и вероятно възходът й се дължи на неговото влияние. Между другото, той присъства лично на откриването на курорта, в който тя има дял, и твърди, че това е едно от любимите му места за ски, лов и езда. Двамата се запознават през 90-те години на миналия век, засичани са на съседни седалки в един и същи самолет през 1999 г., когато той още е шеф на службата за сигурност ФСБ.

Според сайта „Проект“ изникването на Светлана от нищото (тя е дъщеря на чистачка и алкохолик) се дължи на факта, че през 2003 г. тайно ражда дъщеря на Путин. По това време той работи по преизбирането си за втори мандат като президент и обикаля страната със съпругата си Людмила. Новина за извънбрачно дете не би допринесла за имиджа му, колкото и широко скроени да са руснаците.

Центърът за визуални анализи на Университета в Брадфорд, Великобритания, прави компютърни експерименти и доказва над 70 на сто прилика между снимки от социалните мрежи на Елизавета и такива на президента. След като от сайта търсят Светлана Кривоногих за повече подробности, снимките на дъщеря й изчезват от мрежата.

Още две извънбрачни деца – момчета-близнаци, се приписват на Владимир Владимирович. Според публикации в клюкарски медии те са родени през 2019 г. от бившата световна и олимпийска шампионка по художествена гимнастика и депутатка от партия „Единна Русия“ в руската Дума Алина Кабаева, настояща директорка на държавната Национална медийна група. 



Разбира се, и в този случай няма никакви доказателства. Слуховете за това, че Кабаева е родила от Путин, витаят още от 2008 г. и се подновяват периодично. Тя самата не говори по въпроса.