Рашагейт удари депутат в Германия
Бистрон е единственият засега политик от ЕС, който е свързан поименно с обвиненията
Скандалът Рашагейт в Европа е на път да вземе първата си политическа жертва.
В писмо, получено от Politico, лидерите на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD) оказват натиск върху депутат да признае истинността на съобщенията в чешките медии, че е приел 25 000 евро от проруска мрежа, която се опитва да повлияе на европейското обществено мнение преди европейските избори през юни.
Писмото призовава депутата Петер Бистрон, който е външнополитически говорител на AfD в германския Бундестаг, да изпрати писмено изявление до партийното ръководство до 14:00 днес с подробности за участие в схемата.
Въпреки че в писмото не се посочват последствията, ако Бистрон каже, че е взел парите, депутатът от AfD Максимилиан Кра каза пред германския вестник „Велт“, че Бистрон няма да има право да се появява на партийни митинги, докато „въпросните обвинения не бъдат изяснени. "
Бистрон каза пред местните вестници на Функе груп, че „не е приемал никакви пари, за да защитава проруски позиции“ и поиска чешки служители по сигурността да предоставят доказателства.
Писмото до Бистрон е първият знак за значителни политически последствия от така наречения скандал Рашагейт, в който политици от няколко европейски държави са обвинени, че са получили плащания от проруска медийна мрежа „Гласът на Европа“.
Засега никой от въпросните политици не е назован от властите. Мрежата разпространява теми за разговори от Кремъл, включително за войната на Русия срещу Украйна.
Твърденията за плащания на политици от ЕС, публикувани за първи път от външното министерство на Чехия миналата седмица и след това потвърдени от белгийския министър-председател, позовавайки се на разузнавателни данни, изглежда потвърждават опасенията, че Москва използва сложни средства, за да повлияе на общественото мнение в ЕС преди изборите за Европейски парламент след по-малко от три месеца.
„Европа е много уязвима от руското влияние, така че трябва да работим по-усилено върху нашата устойчивост“, каза Ян Липавски, чешкият министър на външните работи, пред репортери в Брюксел в сряда.
Политици от ЕС, включително ръководителят на либералния блок Renew в Европейския парламент, призоваха за незабавно разследване на дейностите на „Гласът на Европа“.
Подкрепяната от Русия мрежа вече засне токшоу в сградата на Европейския парламент, включващо крайнодесни и евроскептични гости.
Страницата на „Гласът на Европа“ във Facebook стана недостъпна на 31 март, а каналът му в YouTube стана недостъпен на 3 април. Въпреки това неговият X акаунт, който е маркиран със златна отметка, запазена за „официални организации“, излезе на 1 април с изявление, което осъди „клеветите“ от „финансирани от Сорос НПО“.
Бистрон е единственият засега политик от ЕС, който е свързан поименно с обвиненията.
Според съобщения в медиите, които цитират брифинги на служители на чешкото контраразузнаване, чешки служители притежават аудиозапис, на който може да се чуе как Бистрон приема плащане в замяна на предоставяне на услуги на „Гласът на Европа“. Към сряда вечерта той не отговори на искането на POLITICO за коментар.
Партията на Бистрон AfD, която според анкетата на Politico събира 18 процента, е известна със своите твърдолинейни антиимиграционни, анти-ЕС и прокремълски гледни точки. Например, тя критикува западната подкрепа за Украйна във войната й с Русия.
Стотици хиляди германци излязоха по улиците в знак на протест срещу крайната десница през февруари, след като се появиха информации, че AfD планира да представи план за „ремиграция“, според който чужденците ще бъдат изпращани масово обратно в родните им страни.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: