При продължаващите разкопки в Дамиета, Египет, са открити 63 гробници отпреди повече от 2500 години, както и множество златни артефакти, монети и керамични съдове, пише CNN.

Според египетското министерство на туризма и антиките, което обяви откритията на 23 юли, артефактите могат да дадат допълнителна информация за "тайните на древната египетска цивилизация", включително за погребалните практики по онова време, както и за ролята на крайбрежния град в древната външна търговия.

Сред 63-те гробници археолозите откриват погребални амулети- талисмани, за които се е смятало, че предпазват мъртвите, и статуи ушабти, също предназначени да придружават мъртвите в задгробния живот, датирани към 26-та династия от Късния период (664-525 г. пр. Хр.). При разкопките са открити и 38 бронзови монети - държани в керамична ваза - от епохата на Птолемеите, една от династиите, управлявали след смъртта на Александър Велики от 323 до 30 г. пр.


Мястото на разкопките, известно като Тал ал-Дейр, се нарича некропол - термин, използван за сложното гробище на древен град. Според министерството гробището е било особено важно по време на 26-та династия, но е продължило да се използва и през епохата на римляните и византийците.

Откритите артефакти предоставят "много информация" за по-късните периоди от египетската история, заявява Салима Икрам, изтъкнат университетски преподавател по египтология в Американския университет в Кайро, която не е участвала в разкопките.

"Въз основа на вида на предметите, особено на златните амулети, може да се види, че това е бил богат некропол и очевидно градът, свързан с него, е имал голяма социална (стратификация) (йерархия на хората в едно общество, която се определя въз основа на социални и политически фактори)", добавя тя.

В рамките на Тал ал-Дейр археолозите откриват и голяма гробница, в която са погребвани хора с висок социален статус, посочва в изявление Котб Фаузи, служител в Министерството на туризма и антиките, който наблюдава разкопките. Телата са били погребани с фигури от златно фолио, на които са изобразени религиозни символи и древни египетски идоли.

(Снимки: Министерство на туризма на Египет) 


Разкопките и мисията за проучване на некропола продължават от години. През 2019 г. министерството обяви, че са открити седем златни монети, датирани от византийския период на Египет (284-641 г.), както и колекция от статуи на ушати, гравирани с името на цар Псамтик II от 26-та династия.

Три години по-късно министерството съобщава за разкриването на 20 гробници, в които са открити златни фигурки с фолио, изобразяващи египетски божества като Бастет - богиня, която често приемала формата на котка и се смятало, че напътства хората в задгробния живот, и Хор, който често бил изобразяван като сокол и бил символ на защита.