Учени разкриха мистерията на мумията на крещящата жена
Археолозите казаха, че жената е живяла в Египет и е починала преди около 3500 години
Женската мумия изглежда странно и наподобява известната картина на Едвард Мунк „Викът“, но защо има толкова поразително изражение на лицето отдавна озадачава изследователите.
Най-накрая учените успяха да разгадаят тази мистерия. Те предполагат, че древната египтянка е починала, крещейки в агония, пише The Guardian.
Смята се, че жената е била погребана преди около 3500 години. Намерена е през 1935 г. в дървен ковчег под гробницата на Сенмут, важен архитект по време на управлението на жената фараон Хатшепсут.
Тя не е била сама: археолозите откриха и гробната камера на майката на Сенмут, Хат Нуфер, на място близо до Луксор, както и отделни погребения на неговите роднини.
„Въпреки че името на крещящата мумия не е записано, тя вероятно е била близък член на семейството, който е бил погребан и е споделял вечно място за почивка със семейството“, казва Сахар Салим, професор по радиология в университета в Кайро.
Екип от университетски учени казва, че мумията е добре запазена. Жената е била висока около 1,55 м и е починала на около 48 години и е страдала от лек артрит, включително на гръбначния стълб.
Изследователите обаче не са открили следи от разрез за балсамиране, затова всички ѝ органи са били вътре в мумията. „Това бе изненада за мен, тъй като класическият метод на мумифициране в Новото кралство – 1550-1069 г. пр. н. е. – включва премахването на всички органи с изключение на сърцето“, обясни Салим.
Жената не само е била погребана с два пръстена със скарабей, направени от сребро и злато, казаха изследователите, но изследователите също така са открили, че материалите, използвани за балсамирането ѝ, включват смола от хвойна и тамян - скъпи вносни съставки, които може да са помогнали за запазването на тялото.
Тестове са разкрили наличието на хвойна и кана в косата на жената, докато перуката ѝ е била направена от преплетени влакна от финикова палма и са съдържали следи от хвойна и тамян, както и различни минерали - може би, както предполага Салим, за да втвърдят влакната и да им придадат младежки черен цвят.
Изследователите предполагат, че откритията не само дават представа за мумифицирането, изработването на перуки и древната търговия с материали за балсамиране, но също така показват, че отворената уста на жената е малко вероятно да е резултат от невнимателни балсаматори, които са забравили да я затворят.
Качеството на използваните съставки изключва възможността процесът на мумифициране да е бил небрежен и балсаматорите просто да са пропуснали да затворят устата на жената. Всъщност те са я мумифицираха добре и са й осигурили изискани погребални принадлежности.
Вместо това екипът предполага, че изражението на лицето на жената може да се дължи на рядка, незабавна форма на rigor mortis.
След като са използвали компютърна томография, за да извършат "виртуална дисекция", учените са установили, че жената може да е умряла в агония и да е изпитала рядка форма на мускулно сковаване, известно като трупен спазъм, което се случва в момента на смъртта.
„Спекулирахме, че причината [че] устата й е била отворена може да е [болезнена] смърт или емоционален стрес, а трупните спазми са накарали лицето й да замръзне в същата форма, както е било в момента на смъртта“, каза Салим.
Тази жена не е единствената "крещяща" мумия. Салим и колегите му преди това са изследвали трупа на това, което се смята за принц Пентавер, син на фараона Рамзес III.
Последвайте ни
3 Коментара: