Полша се отървава от старите танкове и ги изпраща в Украйна. Има двама кандидати за замяна: американският Abrams и южнокорейският K2 Black Panther (единственият танк четвърто поколение в света, приет на въоръжение и произвеждан серийно).

Колко танка има Полша

Изданието Military Watch съобщава за предстоящото разполагане на танкове K2 Black Panther близо до границите на Руската федерация. През следващите години армията на Полша ще получи хиляда от тези машини и ще обнови своя танков парк.

В началото на 2022 г. Полша е разполагала със 797 танка: съветски Т-72, ​​PT-91 Twardy и немски танкове Leopard-2. През 2022 г. тя предаде на Киев 260 танка Т-72 и 60 танка PT-91, като в замяна получи 116 Abrams от 250 обещани.

- 180 танка K2 от 2026 г. и 820 модернизирани танка K2PL през следващите години ще постъпят на въоръжение в полската армия, - отбелязва Military Watch.

Според експерти южнокорейските танкове K2 Black Panther се считат за едни от най-добрите в света и обикновено се сравняват с Leopard 2 и Abrams M1. По-рано Полша получи от партньори танкове Leopard 2, част от които - 14 единици, бяха прехвърлени в Киев. Това също означава постепенен преход на Полша към техника по нов образец.

Танк "Черната пантера": Характеристики

Корейската компания Hyundai Rotem започва разработването на уникалния танк през 1998 г. Прототипите се появяват в края на 2000-те години. Бюджетът на проекта е 230 милиона долара. До 2018 г. са произведени 170 броя. В момента тече серийно производство.

K2 е оборудван със същото оръдие като Leopard 2, 120 mm гладкоцевно оръдие Rheinmetall, което се произвежда в Корея по германски лиценз.

За разлика от немския танк, K2 има същия автоматичен товарач като френския Leclerc. Това намалява екипажа до трима души и ускорява презареждането, доближавайки машината по скорострелност до руските Т-80БВМ и Т-90М Прорив.

K2 има 40 снаряда, докато Leopard 2 има 42. Арсеналът на K2 е по-разнообразен: в допълнение към кумулативните HEAT и бронебойните подкалибрени снаряди APFSDS, той стреля със снаряди KSTAM. Това е нещо средно между ракета Javelin и танков боеприпас, който поразява цел в горната полусфера.

K2 е добре защитен. Има комбинирана противоснарядна броня. Той е оборудван с динамична защита NERA (като израелския Trophy), която я има само на Leopard 2A7+.

Теглото на танковете е сравнимо: 2A4 е 55,15 тона, корейският танк е до 55 тона. Въпреки това, поради шарнирната броня, следващите "Леопарди" са по-тежки с повече от 10 тона.

K2 има немски дизелов двигател MTU MB-883 Ka-500 с мощност от 1500 конски сили, Leopard има дизелов двигател от същото производство - MV 873 Ka-501. Мощността на задвижващата система е сравнима.

Скоростта на K2 е 75 км / ч, пробегът - 450 км. Скоростта на "Леопард" е 72 км / ч, пробегът е 550 км.

K2 е с водеща позиция в електрониката. Системата за информация и контрол обединява всички възли на танка в една мрежа, а системата за бойна информация и контрол автоматизира управлението на тактическата част, което позволява да обмяната на данни онлайн.

K2 е проектиран за мрежови войни на бъдещето, докато автоматиката на Leopard е от 20-ти век. Друго ноу-хау на K2 е системата за управление на хидропневматичното окачване ISU, благодарение на която танкът се смъква и стреля от мъртва точка.

K2 "Черната пантера" срещу T-90

Тъй като Полша възнамерява да постави "Черната пантера" близо до руските граници, е уместно да бъде сравнен с основните танкове на Руската федерация. Може би си струва „кореецът“ да бъде сравнен с перспективния танк Армата, на който той отстъпва по редица параметри, но е по-целесъобразно да бъде сравнен с руския T90M, който има богат опит.

Сигурността и жизнеспособността на K2 и T90M са сравними, но корейският танк отстъпва на руския по отношение на броя на допълнителните защити. T90M е със седем тона по-лек от K2 и с по-малко мощен двигател (1200 к.с.), но е сравним по скорост. По пробег Т-90 превъзхожда К2 със 100 км.

Танкът Т-90

Според Hyundai Rotem, К2 прави до 15 изстрела в минута, Т-90 - 8 изстрела в минута. Далечината на стрелба на К2 е до 8 км, на Т-90 е до 10 км.

Танк "Черната пантера": Цена, бойна употреба

В момента "Черната пантера" се счита за най-скъпия серийно произвеждан танк от четвърто поколение. Той струва два пъти повече от Т-90, който в модернизирана версия ще струва около 4,3 милиона долара.

Експертите на Military Watch хвалят танка K2 и му дават лидерска позиция, като пропускат един важен момент. За разлика от конкурентите, особено Т-90, корейската бойна машина още не е участвала в нито една сериозна битка. И това повдига много въпроси.

Според военния експерт Алексей Леонков повишената компютъризация на К2 е предназначена да повиши сигурността на танка, но има една уговорка.

"Практиката показва, че такива сложни системи се държат неадекватно на бойното поле. Да, Южна Корея е следвала някои от моделите си, но имам въпрос: "Къде е вовала, за да натрупа необходимия боен опит за създаване на танка?" Ще дам друг пример: най-новата модификация на танка „Абрамс“ е много усложнена, но хусите намериха неговите слаби страни и електрониката не помогна", казва Алексей Леонков.

Според експерта електрониката дава информация, но на бойното поле тя може да е излишна.

Засега това е "теоретичен танк". Виждаме, че на теория това е "супертанк", но на полигона всичко може да се получи прекрасно, а на бойното поле може да се окаже фиаско. Според рекламите този танк е просто фантастичен, но никой не знае как ще се държи в битка“, казва Леонков.

Едно от най-големите предизвикателства за K2 е ремонтът в полеви условия. Модерното окачване In-arm Suspension Unit, където всеки елемент се управлява отделно и намалява отката при изстрел, изисква сложен ремонт.

Ако танкът претърпи повреда в окачването, вероятността от загуба на K2 нараства многократно. Предвид факта, че цената на K2 достига осем до десет милиона долара, да се воюва с "машината на бъдещето" може да бъде скъпо за всяка армия в света.

 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук