Разработка: САЩ ще борят вражески хиперзвукови удари със "стена от прах"
Изкуственият прах може да бъде метален, пиротехнически или направен от друг материал и разгърнат от ракета или въздушна платформа.
САЩ биха могли да се защитят от вражески хиперзвукови удари, като разпръснат облаци прах над големи площи, през които се очаква да летят такива снаряди, предполага нова бяла книга. Пътуването през такава зона с висока скорост би разградило и потенциално унищожило оръжието.
Идеята беше обсъдена в документ, публикуван от Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), който е базиран във Вашингтон мозъчен тръст. Идеята не е различна от това, което измислиха американските стратегически планьори по време на пика на Студената война със Съветския съюз.
Тогавашното предложение беше да се поставят ядрени заряди около районите, където се намират силозите за междуконтинентални балистични ракети на САЩ. В случай на размяна, бомбите теоретично са щели да се взривят минути преди съветските ядрени оръжия да ударят.
Със стотици хиляди тонове радиоактивен прах във въздуха, пристигащите с висока скорост вражески носители е трябвало да бъдат повредени от частиците, спасявайки американските ракети за ответен удар.
Съвременното въплъщение ще използва същата концепция за подлагане на бързо летящо оръжие на облак прах, на който не е проектиран да издържи.
„При липса на тежки мерки за смекчаване, нарушаването на хиперзвуковото поле на потока може да доведе до прогресивно влошаване на производителността или убийство на мисията, ако не и до пълен катастрофален провал“, прогнозира докладът.
Частиците ще бъдат проектирани така, че да останат суспендирани в тънкия горен слой на атмосферата, през който се движат хиперзвуковите носители, за десетки минути, което изисква по-малко точност при определянето на времето на противодействието.
Изкуственият прах може да бъде метален, пиротехнически или направен от друг материал и разгърнат от ракета или въздушна платформа.
Хиперзвуковите оръжия се считат за промяна на играта в стратегическия баланс на силите, тъй като скоростта, с която пътуват и способността им да маневрират непредвидимо по време на полет, ги прави много по-трудни за прихващане с традиционни средства, отколкото по-старите междуконтинентални балистични ракети, които летят по предсказуеми траектории.
Последвайте ни
5 Коментара: