Миненосецът с крилати ракети "Томахоук" влезе в Черно море. Това е американският ескадрен миноносец "Доналд Кук", съобщи руският Национален център за контрол на отбраната, цитиран от световните агенции.

От ведомството отбелязват, че корабът е въоръжен с крилати ракети и "силите и средствата на Черноморския флот са започнали да наблюдават" действията му.

САЩ засилват дейността си по морските граници на Русия. През ноември 2020 г. миноносецът USS John McCain влезе в руските териториални води в залива на Петър Велики за два километра. Тогава се стигна до сериозно напрежение. По-късно командването на Седмия флот на САЩ обясни маневрата на разрушителя като операция "за осигуряване на свобода на корабоплаването".

Разрушителят „Доналд Кук“ е първият от четири американски кораба, които като краен резултат ще образуват основния ударен елемент от началния етап на разгръщането на системата за ПРО в Европа. Тези кораби са снабдени с комплекс ракети прехващачи „Иджис“ с поразяващ блок SM-3, способни да унищожават балистични ракети извън атмосферата. 

С какво оръжие СУ-24 вцепени от ужас моряците на "Доналд Кук" в Черно море

Именно около този кораб, който има на борда и 56 крилати ракети "Томахоук" през 2016 г. стана сериозно напрежение между САЩ и Русия в Балтийско море. Тогава Вашингтон официално се оплака от опасно прелитане прелитане на "Су-24" в опасна близост до "Доналд Кук" и я нарече "една от най-агресивните прояви между двете страни, които бяха главните врагове по време на Студената война".

"Доналд Кук", заедно с ескадрените миноносци "Карни", "Рос" и "Портър" са базирани в испанската военна база в Рота. Те често идват в Черно море, особено след кризата между Украйна и Русия. 

Според руското Министерство на отбраната, в Черно море има създадена военна групировка, която може да отговори на всяко действие на САЩ и НАТО. Групата била обезпечена с противокорабни комплекси "Бал" и "Бастион", с крилати ракети "Калибър", а в Крим са разположени четири дивизиона С-400.

Съгласно конвенцията от Монтрьо за режима на преминаване на военни кораби през Босфора и Дарданелите военни кораби на нечерноморски страни в Черно море не може да пребивават там повече от 21 денонощия,  а общият им тонаж за всяка страна не може да надвишава 30 хил. т.