Рекорд: Изследователи се спуснаха 400 метра под земята, за да търсят тайните на... ВИДЕО
Дълбочината на новата пещера, наречена Delta Variant, е 401 метра, което е само с 4 метра повече от предишния рекордьор – пещерата Niggly
Само преди няколко дни изследователи се спуснаха в най-дълбока пещера в Австралия. Географски тази пещера се намира на остров Тасмания и е част от пещерната система Niggly-Growling Swallet.
Дълбочината на новата пещера, наречена Delta Variant, е 401 метра, което е само с 4 метра повече от предишния рекордьор – пещерата Niggly, съобщава ScienceAlert. Екипът изследователи се подготвял за това спускане шест месеца, а самото спускане отнело 14 часа.
Според учените новото откритие дава възможност за по-добро разбиране на естествените процеси, протичащи в толкова дълбоки пещери. Освен това подобни проучвания дават възможност за по-добро разбиране на това как климатът на Земята се е променял в продължение на милиони години.
Представяме ти 1500 лв. онлайн казино Бонус на efbet.com
"От научна гледна точка пещерите са много ценни обекти, тъй като в тях могат да се открият пещерни образувания, известни като сталагмити и сталактити. Тези понякога заострени структури стърчат от дъното на пещерата и висят от тавана ѝ", казва Габриел Роу от Университета в Нюкасъл. Тези пещерни образувания се образуват, когато водата тече през пещерата.
Подобно на дърветата, те съдържат пръстени (или слоеве), които могат да бъдат анализирани. Те могат също така да включват други химически сигнатури, съдържащи се във водата, които могат да разкрият процеси, настъпили по време на образуването. „Като изследваме тези дълбоки пещери, можем да отключим много от тайните на изменението на климата на Земята в далечното минало“, казва Роу.
Последвайте ни
0 Коментара: