Владимир Путин е отворен за обсъждане на споразумение за прекратяване на огъня в Украйна с Доналд Тръмп, но изключва правенето на големи териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО. Това казаха пред "Ройтерс" пет източника, запознати с начина на мислене в Кремъл.

Новоизбраният президент на САЩ Тръмп, който обеща бързо да сложи край на конфликта, се завръща в Белия дом в момент на доминиране на Русия.

Москва контролира част от Украйна с размерите на американския щат Вирджиния и напредва с най-бързите темпове от първите дни на инвазията през 2022 г.

На какво е готов Путин

В първия подробен доклад за това какво би приел президентът Путин във всяка сделка, сключена с посредничеството на Тръмп, петимата настоящи и бивши руски служители казаха, че Кремъл може да се съгласи като цяло да замрази конфликта по фронтовата линия.

Възможно е да има място за преговори относно точното разделяне на четирите източни региона Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон, според трима от източниците, всички от които са пожелали анонимност, за да обсъждат чувствителни въпроси.

Докато Москва твърди, че четирите региона са изцяло част от Русия, защитавани от ядрения чадър на страната, нейните сили на земята контролират 70-80% от територията с около 26 000 квадратни километра, които все още се държат от украински войски, показват данни от отворен източник на фронта линия.

Русия също може да е готова да се оттегли от сравнително малките части от територията, които държи в областите Харков и Николаев, в северната и южната част на Украйна, казаха двама от официалните лица.

От какво се страхува Путин

Путин каза този месец, че всяко споразумение за прекратяване на огъня трябва да отразява "реалностите" на място, но че се страхува от краткотрайно примирие, което само ще позволи на Запада да превъоръжи Украйна.

„Ако няма неутралитет, е трудно да си представим съществуването на някакви добросъседски отношения между Русия и Украйна“, каза Путин пред дискусионната група „Валдай“ на 7 ноември.

"Защо? Защото това би означавало, че Украйна ще бъде постоянно използвана като инструмент в неподходящи ръце и в ущърб на интересите на Руската федерация."

След решението на Байдън 

Двама от източниците казаха, че решението на отиващия си президент на САЩ Джо Байдън да позволи на Украйна да изстреля американски ракети ATACMS дълбоко в Русия може да усложни и забави всяко уреждане - и да засили исканията на Москва, докато хардлайнерите настояват за по-голяма част от Украйна.

Във вторник Киев използва ракетите, за да удари руска територия за първи път, според Москва, която осъди този ход като голяма ескалация.

Ако не бъде договорено прекратяване на огъня, казаха двата източника, Русия ще продължи да се бие.

„Путин вече каза, че замразяването на конфликта няма да работи по никакъв начин“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред Ройтерс часове преди руснаците да съобщят за ударите от ATACMS. „А разрешението за ракети е много опасна ескалация от страна на Съединените щати.

Украинското външно министерство не отговори веднага на искане за коментар за тази статия.

Очаквания от Тръмп 

Директорът по комуникациите на Тръмп Стивън Ченг каза пред Ройтерс за бъдещия президент на САЩ: „Той е единственият човек, който може да обедини двете страни, за да преговарят за мир и да работи за прекратяване на войната и спиране на убийствата“.

Милиардерът за недвижими имоти Тръмп, автор на книгата от 1987 г. „Тръмп: Изкуството на сделката“, каза, че ще говори директно с Путин в усилията си да сключи мирно споразумение, но не даде подробности за това как би могъл да помири воюващите страни, като и двете показват оскъдни признаци на отстъпление.

Украинският президент Володимир Зеленски каза, че страната му няма да се успокои, докато до последния руски войник не бъде изхвърлен от нейната територия - въз основа на границите, които получи след падането на Съветския съюз през 1991 г., въпреки че висши генерали на САЩ казаха публично, че това е много амбициозно цел.

На 14 юни Путин изложи началните си условия за незабавно прекратяване на войната, отваряйки нов раздел: Украйна трябва да се откаже от амбициите си за НАТО и да изтегли всичките си войски от цялата територия на четири украински региона, претендирани и контролирани предимно от Русия.

Гаранции за сигурност, военни ограничения 

Докато Русия няма да толерира присъединяването на Украйна към НАТО или присъствието на войски на НАТО на украинска земя, тя е отворена за обсъждане на гаранции за сигурност за Киев, според петимата настоящи и бивши служители.

Други украински отстъпки, за които Кремъл би могъл да настоява, включват съгласието на Киев да ограничи размера на въоръжените си сили и ангажимента да не ограничава използването на руския език, казаха източниците.

Димитри Саймс, който емигрира в Съединените щати от Съветския съюз през 1973 г. и е един от руските експерти с най-добри връзки по Америка, каза, че споразумение за прекратяване на огъня може да бъде сключено относително бързо, за да се сложи край на войната, която уби стотици хиляди войници и разселени милиони цивилни.

Но постигането на по-широка, дълготрайна сделка, която се отнася както за Украйна, така и за опасенията за сигурността на Русия, ще бъде изключително предизвикателство, добави той.

„Според мен ще бъде много трудно да се постигне голяма сделка, тъй като позициите на двете страни са много далеч една от друга.“

„Сурова истина: Русия печели"

Русия контролира 18% от Украйна, включително целия Крим - полуостров, който тя анексира от Украйна през 2014 г., 80% от Донбас - Донецка и Луганска области, и повече от 70% от Запорожка и Херсонска области. Тя също така държи малко под 3% от региона на Харков и част от Николаев.

Общо Русия има над 110 000 квадратни километра украинска територия. Украйна държи около 650 квадратни километра от руската Курска област.

Във вътрешен план Путин може да представи споразумение за прекратяване на огъня, според което Русия задържа по-голямата част от територията на Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон, като победа, която гарантира защитата на рускоезичните в Източна Украйна и запазва сухопътния мост към Крим, според един от източниците.

Бъдещето на самия Крим не подлежи на обсъждане, казаха всички руски официални лица.

Един от официалните лица, високопоставен източник, запознат с дискусиите на най-високо ниво в Кремъл, каза, че Западът ще трябва да приеме „суровата истина“, че цялата подкрепа, която е оказал на Украйна, не може да попречи на Русия да спечели войната.

Последната дума е на Путин

Путин, бивш подполковник от КГБ, който е наблюдавал как Съветският съюз се разпада, докато е бил в Дрезден, е взел решението да нахлуе в Украйна сам с ограничен съвет от малка група доверени съветници, казаха пред Ройтерс 10 руски източника, запознати с начина на мислене в Кремъл.

Той също така ще има решаващия глас за всяко прекратяване на огъня, според петимата настоящи и бивши служители.

Шефът на Кремъл представя това, което той нарича „специална военна операция“ в Украйна, като преломен момент, когато Москва най-накрая се изправи срещу това, което той вижда като арогантност на Запада, който разшири НАТО на изток към границите на Русия и се намеси в политиката на това, което Москва смята като свой собствен заден двор, включително Грузия и, най-важното, Украйна.

Киев и Западът твърдят, че инвазията е опит за заграбване на суверенна украинска територия.

На въпрос как може да изглежда евентуално прекратяване на огъня, двама от руските източници се позоваха на проект на споразумение, което беше почти одобрено през април 2022 г. след разговори в Истанбул и което Путин спомена публично като възможна основа за сделка.

Според този проект, отварящ нов раздел, копие от който "Ройтерс" е видяла, Украйна трябва да се съгласи на постоянен неутралитет в замяна на международни гаранции за сигурност от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН: Великобритания, Китай, Франция, Русия и Съединените щати.

Един от руските официални лица каза, че няма да има споразумение, освен ако Украйна не получи гаранции за сигурност, добавяйки: „Въпросът е как да се избегне сделка, която заключва Запада във възможна директна конфронтация с Русия един ден“.

Превод и редакция: БЛИЦ