Румънският президент Траян Бъсеску потвърди намерението си да предостави на 1 млн. молдовци румънско поданство, съобщи официалния уебсайт на местната телевизия “Реалитате”.
“Румъния ще ускори процеса за предоставяне на гражданство на молдовците, като законът за гражданството отговаря абсолютно на германския модел и по този начин не надхвърля рамките на европейското законодателство”, цитира уебсайтът думите на Бъсеску. Румънският президент твърди също, че “никой не е искал сериозно от Румъния да се откаже от този си план” и че гражданство ще бъде предоставено “на всички румънци, живеещи в чужбина, които са го загубили по силата на различни исторически събития”. “Румъния се стреми да доведе броя на предоставяните гражданства до 1 000 седмичнонай-късно до 2010 г., за което се нуждае от доста по-многоброен административен апарат, тъй като днес възможностите са ограничени до разглеждането на 50-75 заявления”, посичи Бъсеску. Молдова остава единствената съседка на Румъния, с която от Букурещ отказват да подпишат договор за общата граница. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.