Румънските фермери заплашват да блокират пристанища и митници от първи октомври, ако забраната за внос на зърно от Украйна не бъде удължена. Те изпратиха писмо с позицията си до президента Клаус Йоханис, премиера Марчел Чолаку и няколко министри. 

„Румъния, заедно с Полша, Унгария, България и Словакия, направи изключителни компромиси, за да избегне заплахата за световната продоволствена сигурност и да осигури подкрепа за украинските фермери, които са в трудни времена заради войната.

Но чрез улесняване на износа на селскостопански продукти от Украйна, Румъния само губи, тъй като 95 процента от селскостопанските продукти, напускащи Украйна, остават в ЕС и създават сериозни смущения на пазара”, отбелязват недоволните. 

По думите им увеличаване на количествата зърнени и маслодайни семена с произход от Украйна, които се внасят или преминават транзитно през териториите на държавите членки, съседни на Украйна, оказват натиск върху цените на селскостопанските продукти в съответните страни, особено Румъния, насищат капацитета за съхранение и логистичните транспортни вериги и засягат икономическата жизнеспособност на фермерите, причинявайки значителни загуби, тъй като те са поставени в изключително сложна ситуация да капитализира своите продукти на цени, по-ниски от производствените разходи (вложени разходи, горива, труд и др.). 

“Румъния се пожертва и улесни вноса и транзита на ниво ЕС на 65 процента от селскостопанските продукти с украински произход, което в комбинация с косвените ефекти, а именно значителното увеличение на цените на суровините, доведе до факта, че в момента около 45 процента от нашите фермери не са в състояние да изплатят задълженията си за суровини и вноски, дължими съответно през септември и октомври 2023 г., поради много ниските цени, получени за земеделски продукти (пшеница, ечемик, рапица, слънчоглед и царевица), които не покриват много високите производствени разходи”, отбелязват недоволните.

Според тях внесените и транзитни количества са се увеличили поради липса на средства за наблюдение и контрол. “Принудителното удвояване на количествата на месечния транзит по море до четири милиона тона ще създаде още по-голям хаос, срив на цените и колапс или фалит за много фермери в Румъния“, предупреждават местните фермери. 

Те твърдят, че ако забраната за внос не бъде удължена след 15 септември, цените ще паднат още повече и изкупуването на селскостопански продукти от Румъния ще бъде значително намалено.

Недоволните заявяват, че наложената от 15 март до 15 септември забрана за внос на пшеница, ечемик, рапица, слънчоглед и царевица в Румъния, Полша, Унгария, България и Словакия не е била спазена от европейските, украинските и националните власти.

Недоволните фермери настояват за незабавно удължаване на забраната след 15 септември за внос на пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед, рапица и олио от Украйна и на продукти с украински произход от други държави, за времето на войната.

Те искат и допълнителни мерки за сигурност (запечатване и мониторинг), директен митнически контрол за всички хранителни продукти, идващи от Украйна, с вземане на проби за определяне на качеството в съответствие с европейското законодателство и постоянно публично представяне на резултатите от анализите. 

В противен случай фермерите заплашват с обща стачка от 1 октомври и блокиране на пристанищата и митниците в страната за неопределено време. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук