В Русия продължава работата по създаването на безпилотни морски подводници и кораби, предава bg-voice.com. Този подход към въоръжената борба в морето преобръща цялата концепция за размерите на надводните кораби.

Например командният пункт поставя обща задача – да се унищожи ударната група на вражески самолетоносач. Изкуственият интелект, който ще контролира рояка от подводни дронове, решава този проблем в съответствие с много специфични и постоянно променящи се обстоятелства. Той събира и анализира информацията. Подготвя плана за атаката. Провежда я и оценява нейното изпълнение.

Всичко това ще бъде направено от изкуствен интелект, който получава данни за ситуацията от голямо разнообразие от източници.

Голямото предимство на руските безпилотни дронове е, че те ще могат да се потапят на дълбочина от 11 000 м. и така да остават невидими за противника. Слабото място е, че в момента не е известно дали руското командване ще може да осигури връзка с този нов вид флот до всяка точка на земното кълбо.

От 2010 г. САЩ работят по безпилотния кораб Sea Hunter. Той е предназначен за борба с подводници.Пентагонът дори планира да продължи с разработването на безпилотни кораби и подводници като част от стратегията за защита на САЩ.

През последните години Израел активно охранява морското си крайбрежие с безпилотни кораби и дронове.