Ударната сила на американската морска групировка край бреговете на Сирия се състои от разрушителите Donald Cook и Carney, подводниците Georgia от клас „Охайо” и John Warner клас „Вирджиния", които са носители на КРМБ (крилати ракети с морско базиране).
На свой ред руската групировка разполага със средства за ПВО, чиято основа съставляват ЗРК С-400, в бой незабавно могат да влязат и 12 руски изтребителя Су-30СМ от ВКС в Хмеймим. Забелязана е повишена активност на руските самолети за далечен радиолокационен дозор А-50, противоподводни самолети Ил-38Н. Не трябва да се забравят и възможностите на руските подводници в Средиземно море. Освен това американските кораби в района на Кипър са в обсега на действие на комплексите за брегова отбрана „Бастион”.
 
Сирийската ПВО разполага с многобройни ЗРК „Бук-М2Э", „Панцир С1", модернизирани „Печора-2М", а така също и С-200 „Вега-Э". Последните обаче са морално остарели и не са в състояние да отразят ракетен удар.
 
Силите в региона явно не са равни. Само в американската групировка има 350 КРМБ „Томахоук”. Дори с руска помощ сирийските средства не могат да поемат такъв удар.
 
Всеки опит за пълното прилагане на американската сила обаче е зареден с голяма доза вероятност от пряк конфликт между РФ и САЩ, което ще доведе до глобална катастрофа. В тези условия вероятността за нанасяне на масиран удар остава малка. По-скоро пред заплахата от глобално сблъскване страните ще се ограничат с демонстрация на сила.
 
Друг фактор, сочещ за малката вероятност от възникване на конфликт, е очертаващата се капитулация на терористите в Дума край Дамаск. Блокираните ислямисти поддържат постоянна връзка със своите куратори и едва ли биха с съгласили на евакуация, ако са уверени в нанасянето на масиран ракетен удар по позициите на сирийската армия.
 
Руските ЗРС С-400 в Сирия са приведени в пълна бойна готовност, бомбардировачите Су-24 от базата в Хмеймим водят наблюдение на малка височина за действията на ВМС на САЩ в източната част на Средиземно море, съобщават социалните мрежи.
 
БЛИЦ припомня, че през април миналата година Западът отправи аналогични обвинения за използване на химическо оръжие от силите на Башар Асад. След това по заповед на Доналд Тръмп САЩ нанесоха с разрушителите „Рос” и „Портър” масиран ракетен удар по авиобазата Шайрат в провинция Хомс. Базата беше атакувана с 59 крилати ракети Tomahawk. До целта обаче достигнаха точно 23 ракети, останалите се „загубиха” по пътя. Част от тях паднаха в селища, загинаха 10 души, включително 4 деца.
 
Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!