Москва е готова да обсъди с Вашингтон част от новите си видове оръжия в контекста на евентуални нови споразумения и като се вземат предвид всички фактори, влияещи върху стратегическата стабилност. Това заявява руският външен министър Сергей Лавров по повод отбелязвания днес в Русия Ден на дипломатическия служител, цитиран от световните агенции.

Двете страни трябва да продължат „колкото може по-скоро“ изтичащия след година договор за съкращаване на стратегическите оръжия Нов СТАРТ.

Руските военни „са готови да разглеждат в контекста на критериите по договора най-малкото (хиперзвуковите ракетни комплекси) „Авангард“ и (междуконтиненталните балистични ракети) „Сармат“, но Москва е „готова да разговаря“ и за „всичко останало“, уверява Лавров.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп има нагласа да подобрява отношенията с Русия, но засега „перспективите за конкретни стъпки са доста мъгляви“ засега, констатира руският държавник. Предишният американски лидер Барак Обама е оставил според него на своя приемник „отвратително наследство в отношенията с Русия“.

Западът признава, че „без Русия е трудно, ако не и невъзможно, да се решават проблемите в света“. Същевременно ЕС е „обсебен от санкциите“ срещу Москва и ги продължава, тъй като му ги „натрапва“ „русофобското малцинство“ в общността, казва Лавров. Той призовава ЕС „да укрепва своята цялост, независимост и самостоятелност“ след Брекзита, но „не въз основа на русофобията“.

Русия няма да има нищо против отново да размени посланици с Украйна, коментира първият дипломат на Москва съобщения, че украинският президент Володимир Зеленски може да предприеме подобна стъпка.

Именно Украйна отзова първа своя посланик и заплаши да скъса дипломатическите си отношения с Русия, припомня Лавров обстановката след анексията на Крим от федерацията през 2014 г. и конфликта на Киев с проруските сепаратисти в Донбас.

Руският външен министър отбелязва обаче, че има напредък в уреждането на конфликта, откакто Зеленски спечели президентските избори в Украйна миналата пролет.