САЩ още не са напуснали Афганистан, китайците вече са по петите им, да се стягат талибаните
Пекин има сериозни икономически интереси в Средна Азия
Коридорът дава възможност за удобна пряка високопланинска връзка между Афганистан и Китай, но като пряк път не е използван над 100 г., населен е само от 10 хиляди души и там властите изобщо не са прокарвали пътища. Някога това беше крепост на муджахидините на Ахмад Шах Масуд, после там се укриваха талибани, а напоследък го ползваха като убежище китайските уйгури-мюсюлмани от прилежащия район.
Независимо от противоречията между Китай и САЩ в други региони, в Афганистан общ враг са ислямистите. Експертите прогнозират, че с изтегляне на западния контингент китайското военно присъствие ще нараства. Те допускат, че съществуват тайни договорки между Вашингтон и Пекин.
Първите документални потвърждения са от края на миналата година, когато индийското издание Wion News публикува фотографии на китайска техника от района.
Неотдавна журналисти от агенция Reuters идентифицираха китайски брониран автомобил „Дунфен EQ 2050”, считан за нелицензионно копие на американския „Хамър”.
Във Ваханския коридор е забелязан и брониран автомобил Norinco VP11, отнасящ се към клас MRAP (Mine resistant ambush protected) – миноустойчив и засадозащитен, дъното му е с форма на V.
Преминаването на тези тежки коли е възможно само след прокарване на някаква пътна инфраструктура и очевидно китайците са си направили труда да направят 200-километровия Вахански коридор проходим.
Този месец от Пекин официално потвърдиха, че негови полицейски подразделения действително провеждат контратерористични операции покрай общата граница на основата на двустранни споразумения между с Афганистан. Там обаче не действа редовната армия, а Народната въоръжена полиция (аналог на руската Национална гвардия).
За създаване на условия за взаимодействие през август 2016 г. началниците на генералните щабове на КНР, Таджикистан, Пакистан и Афганистан на среща в китайския град Урумчи (близо до изхода на коридора) подписали споразумение за сътрудничество на въоръжените сили от четирите страни в борбата против тероризма.
Първата цел на Китай е да изкорени базата на китайските уйгури-ислямисти. Но Пекин има и икономически интереси – усвояване на природните ресурси на страната и достъп до средноазиатските пазари. КНР разглежда Афганистан като важен регион в своите планове по създаване на Новия копринен път – транспортна артерия между Китай и Европа.
КНР вече е отпуснала $73 млн за подкрепа на афганистанските сили за сигурност, съобщи руското издание gazeta.ru. В Китай се обучава афганистанската гранична полиция, а китайското правителство доставя на Афганистан оръжие и военна техника, включително бронежилетки, средства за разминиране и бронирана техника.
Екип на БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: