САЩ се готвят са дълга битка в Червено море, врагът е ясен
Военните не очакват операцията да се проточи с години, както в Ирак, Афганистан или Сирия
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън изготвя планове за продължителна военна кампания срещу хутите в Йемен, след като 10 дни удари не успяха да спрат атаките на групата срещу търговски кораби в Червено море, съобщи Washington Post.
От Белия дом са се срещнали с високопоставени служители миналата сряда, за да обсъдят варианти за по-нататъшни действия в отговор на подкрепяното от Иран движение, което обеща да продължи да атакува кораби въпреки почти ежедневните операции за унищожаване на радари, ракети и дронове.
Представители на администрацията на Байдън, пожелали анонимност, описват стратегията в Йемен като опит да подкопаят военния капацитет на хутите достатъчно, за да ограничат способността им да атакуват корабоплаване в Червено море и Аденския залив.
Или поне да осигурят достатъчно възпиращи средства за могат корабните компании да възобновят корабоплаването през региона.
"Имаме ясна представа кои са хутите и техния мироглед. Затова не сме сигурни, че ще спрат веднага, но със сигурност се опитваме да отслабим и унищожим техните възможности", заявява високопоставен служител на президентската администрация.
Военните не очакват операцията да се проточи с години, както в Ирак, Афганистан или Сирия. В същото време те признават, че не могат да назоват крайната дата на операцията или да дадат оценка кога военният потенциал на групировката ще бъде достатъчно отслабен.
Като част от тези усилия американският флот също работи за прихващане на оръжейни доставки за хутите от Иран.
"Ние не се опитваме да победим хутите. Нямаме желание да нахлуваме в Йемен. Искаме да отслабим способността им да извършват подобни атаки в бъдеще и това включва насочване към инфраструктурата, която позволява подобни атаки, както и техните сили и активи на най-високо ниво", заявява неназован дипломат.
САЩ се надяват, че ударите, съчетани с кампания за прихващане на контрабандно оръжие, постепенно ще лишат хутите от най-мощните им оръжия.
В същото време някои американски служители се опасяват, че намесата на американските военни може да анулира трудно постигнатите дипломатически постижения, насочени към прекратяване на войната в Йемен, или да влоши и без това тежката хуманитарна ситуация в най-бедната страна в арабския свят.
Държавният департамент и Американската агенция за международно развитие се тревожат, че хутите ще разширят своите удари срещу саудитски цели, включително петролни рафинерии, и ще подкопаят усилията за постигане на мирно споразумение за прекратяване на деветгодишната война в Йемен.
Американски служители също са загрижени, че атакувайки хутите, Съединените щати са се въвлекли в конфликта без стратегия за излизане и с ограничена подкрепа от ключови съюзници. Най-силните партньори на САЩ в Персийския залив, като Катар, не подкрепиха американската операция.
Миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Съединените щати ще продължат да нанасят удари по подкрепяните от Иран бунтовници в Йемен, като призна, че последните атаки срещу тях не са спрели атаките срещу кораби в Червено море.
На фона на войната срещу „Хамас“, хутите започнаха да атакуват търговски кораби, пресичащи Червено море, твърдейки, че помагат на Израел. В отговор САЩ разположиха мисия за защита на корабоплаването.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
16 Коментара: