САЩ със страховита заплаха: Ще унищожим всички...
Вашингтон ще "елиминира" всички далекобойни ракети, които се изпратят във Венецуела от Иран, заяви пратеникът на Съединените щати и към двете страни
Предупреждението му идва, след като оръжейното ембарго срещу Техеран изтична този месец. Американският представител все пак не представи никакво доказателство, че е имало подобни продажби на ракети.
"Трансферът на далекобойни ракети от Иран във Венецуела не е приемлив за Съединените щати и няма да бъде толериран или позволен", заяви специалният пратеник на Държавния департамент за Иран и Венецуела, Елиът Ейбръмс.
Той каза това пред Фокс нюз в понеделник.
"Ще направим всяко усилие за да спрем доставките на далекобойни ракети, а ако по някакъв начин те достигнат до Венецуела, те ще бъдат елиминирани там", заяви американският дипломат.
Въпреки, че не предостави доказателства, че има подобни оръжейни трансфери, които са се случвали вече, както и не успя да покаже, че такива доставки са неизбежни, Ейбрамс все пак настоя, че Венецуела е "очевидна мишена" за иранските оръжейни продажби.
Според него, това е така, защото "двата изолирани режима" имали "отношения".
Заплахата на пратеника на Държавния департамент идва след като Вашингтон наложи санкции на "ключови субекти" в иранския петролен сектор в понеделник.
Сред санкционираните са Министерството на петрола на Иран и други. Вашингтон се оправдава с тяхната предполагаема подкрепа за Гвардейския революционен корпус на Ислямската република - елитен военен корпус, който от Съединените щати определят за терористична групировка.
Представители на Министерството на финансите на Съединените щати обвиниха "водена от Революционния гвардейски корпус мрежа", че е използвала ирански плавателни съдове за да прекарва около 10 милиона барела петрол.
Този петрол е бил "преди всичко насочен за режима на Башар Асад в Сирия", казват американците.
От Министерството на финансите също така обозначиха четирима индивида, обвинени в участие в "скорошната продажба на иранско гориво на нелегитимния режим на Мадуро във Венецуела".
Съединените щати също така обвиниха и базираната в Обединените арабски емирства компания Мобин Интернешънъл Лимитед, за която казват, че имала връзка с държавна петролна фирма във Венецуела и изнасяла петрол.
Новите санкции, които бяха наложени идват след създаването на "Научния и технологически военен съвет" на Венецуела, който бе обявен от президента Николас Мадуро в петък.
При този си ход, Мадуро заяви, че ще защитава "независимостта" на страната на фона на американските санкции.
"Въпреки всичките блокади и санкции, ще продължим да оборудваме и снаражаваме Въоръжените сили, за да бъдат те готови за военната защита на страната ни", заяви президентът Мадуро.
В петък Иран включи в черния си списък трима американски дипломати за "терористична дейност". Техеран се позовава на тяхната подкрепа за смазващия режим на санкции на Съединените щати, както и участие в убийството на иранския генерал Касем Солейман, което се случи по-рано тази година.
Това е поредното отмъщение на Техеран на принципа "танто за танто" срещу Вашингтон през последните седмици.
Напрежението между двете страни нарастна, тъй като 13-годишното оръжейно ембарго на ООН срещу Иран изтече на 18 октомври.
Това беше събитие, което в Иран обявиха за "исторически ден" за Ислямската република.
Отпадането на оръжейната забрана идва като удар за администрацията на президента Тръмп, която приложи огромен натиск към Съвета за сигурност на ООН, за да задържи ембаргото.
Съединените щати положиха и усилия за да върнат един режим на "обратни санкции" срещу Иран.
Опитът им в крайна сметка се провали, след като повечето страни от Съвета за сигурност отказаха да се съобразят с натиска на Вашингтон за продължаване на ембаргото за неопределен срок от време.
По подобен начин, администрацията на Тръмп приложи и кампания за натиск срещу Венецуела. Съединените щати наложиха цяла поредица от санкции срещу страната.
В същото време Вашингтон открито подкрепя политическата опозиция на президента Николас Мадуро, която се води от подставеното лице Хуан Гуайдо.
За известен период от време, Хуан Гуайдо дори беше представян и приеман в Съединените щати като "временен президент" на Венецуела.
Още повече, американският Държавен департамент дори предложи 15 милиона долара награда за всяка информация, която би моглад а доведе до ареста на президента Николас Мадуро.
Това се случи, след като Министерството на правосъдието на Съединените щати, обвини венецуелския лидер, че е свързан с "нарко тероризъм".
Последвайте ни
6 Коментара: