В Сирия започна надпревара между САЩ и Русия за „усвояване” на североизточната част от страната. Отначало американците се настаниха в северния град Манбидж, а в неделя, 12 март, руснаците изпратиха там хуманитарен конвой. Според американското издание The Conversation, и двете страни предварително се уведомяват за предприетите действия с цел избягване на инциденти.
В понеделник (13 март) руски медии съобщиха, че на летище Румейлан в провинция Ал Хасака в североизточна Сирия пристигнало подразделение на Корпуса на морската пехота на САЩ.
 
Според кюрдски източници на РИА Новости, 400 американските морски пехотинци са прехвърлени от района на Мосул в Иракски Кюрдистан. Сега се планира прехвърляне и на артилерийска батарея. Високопоставен представител на антитерористичната коалиция потвърдил информацията, но не е уточнил мотивите.
 
Елементарният анализ предполага, че силите се концентрират в направление на полуобкръжената Ракка.
 
Първо, операцията по превземането на иракския Мосул се развива бавно, но в нея няма големи провали и може да се очаква в някакво бъдеще предизвестения финал. Там американските сили подсигуряваха във външен обръч иракските и кюрдските подразделения, но е очевидно, че вече не се налага тяхната подкрепа.
 
Второ, настъплението срещу Ракка „зацикли”, възможно съвсем преднамерено, до пристигането на американците.
 
Трето, американците с двоен реванш (Мосул и Ракка) заради Алепо искат да завладеят позиции в бъдещото уреждане на сирийския конфликт в неговата крайна фаза.
 
Четвърто, районът на Ал Хасака е изключително добре подбран като плацдарм за съсредоточаване на сили и средства срещу Ракка: Разстоянието между двата града е под 200 км; свързва ги път в гола пустинна местност, който може да бъде държан под постоянен контрол. Летището разполага с писта и хангари за техниката и специалните товари.
 
Пето, естествено е Пентагонът да допуска и дори да планира при добро стечение на обстоятелствата да превърне Ракка в своя военна база.
 
Сега предстои дипломациите на САЩ и Русия да се пазарят относно координацията при превземането на Ракка: Със сигурност за Вашингтон ще е най-изгодно с минимум жертви и разходи екстремистите просто да бъдат изтласкани от града и натирени към Сирия, та Асад да се оправя с тях – поне такъв беше първоначалният план относно превземането на Мосул. Русия, обратно, ще иска никой от терористите да не се измъкне от града и да приключи с тях окончателно.
 
Възможно е обаче не контролирани от САЩ своенравни кюрди, също както при Мосул, да преградят оставения свободен излаз от града и да предрешат съдбата на обградените терористи.
 
Ганчо КАМЕНАРСКИ, БЛИЦ