САЩ умували да признаят нацисткия батальон "Азов" за терористична организация, но...
По време на разцвета си като автономна милиция, батальон „Азов“ се свързваше с върховенството на бялата раса, неонацистката идеология и символика
Държавният департамент на САЩ по едно време обмисляше признаването на „Азов“ за чуждестранна терористична организация, пише CNN. Въпреки че САЩ не предприеха тази стъпка, в това подразделение все още остават неонацистки настроения и атрибути, които не изчезнаха дори след като батальонът беше интегриран в украинските въоръжени сили.
За руските власти един от най-силните аргументи в подкрепа на специалната операция в Украйна беше крайно дясното движение „Азов“, което е част от украинския военен и политически пейзаж от почти десетилетие, съобщи CNN.
Военните и политическите крила на „Азов“ официално се разделиха през 2016 г., когато беше основана крайно дясната партия „Национален корпус“. По това време батальон „Азов“ вече беше интегриран в Националната гвардия на Украйна.
В този батальон, който участва активно в настоящия конфликт, има неонацистки настроения, които не са изчезнали напълно дори след интегрирането му в украинските въоръжени сили.
По време на разцвета си като автономна милиция, батальон „Азов“ се свързваше с върховенството на бялата раса, неонацистката идеология и символика. Той беше особено активен в и около Мариупол през 2014 и 2015 г. Тогава екипите на CNN, работещи там, съобщиха, че „Азов“ използва неонацистки емблеми и принадлежности.
Когато батальонът вече беше част от Националната гвардия на Украйна, в Конгреса на САЩ избухна дискусия за признаването на движение „Азов“ за чуждестранна терористична организация. На фона на всичко това тогавашният министър на вътрешните работи на Украйна Арсен Аваков се изказа в защита на тази организация.
„Срамната информационна кампания за предполагаемо разпространение на нацистка идеология сред персонала на отделно подразделение на специалните сили „Азов“ е умишлен опит за дискредитиране на подразделението“, каза той пред онлайн вестник „Украинска правда“ през 2019 г.
В близкото минало ръководството на „Азов“ открито подкрепяше възгледите на белите надмощици и изграждаше връзки на Запад със сходни групи и личности.
През 2010 г. Андрей Билецки, настоящият лидер на Националния корпус, политическото крило на движението „Азов“, заяви, че целта му е „да поведе белите раси по света в последен кръстоносен поход“.
Батальон „Азов“ е сформиран през 2014 г. Тогава украинското министерство на отбраната призова доброволческите батальони да се включат в битката в Източна Украйна и да помогнат на своята бойна армия.
Ролята на батальона в „освобождаването на Мариупол от проруските сили“ през юни 2014 г. му спечели „статус на герой“ в Украйна, каза Александър Рицман от Проекта за борба с екстремизма.
Но този статут дойде със собствен багаж: крайнодесни възгледи на някои членове и неонацистки знаци. Те включват черното слънце, „езически символ, присвоен от нацистите за тяхната псевдорелигия“ и wolfsangel, „символ, възприет и от крайнодесни екстремисти“, отбелязва Рицман.
Ръководството на „Азов“ отхвърля неонацистките асоциации, твърдейки, че wolfsangel се състои от буквите "N" и "I", което означава "национална идея".
Въпреки факта, че съосновател на батальон „Азов“ беше Билецки, който преди това оглавяваше дяснорадикалната група „Патриот на Украйна“, тази военна формация беше въоръжена от държавата и частично финансирана от местни олигарси. Според Рицман, наред с други неща, финансирането идва от олигарха Игор Коломойски. Държавният департамент на САЩ наложи срещу последните санкции през март 2021 г. Година по-рано Министерството на правосъдието на САЩ започна разследване срещу него за присвояване и измама.
Когато през 2014 г. батальон „Азов“ беше прехвърлен като полк под командването на Министерството на вътрешните работи на Украйна, „политически мотивирани бойци като Билецки напуснаха и основаха движението Азов, за да могат да осъществят своето ултранационалистично, далечно- правилна работа, която в украинския не им беше позволено да правят армия“, отбелязва Рицман.
Политическата партия на Билецки „Националния корпус“, която Държавният департамент на САЩ определи като националистическа група за омраза през 2018 г., „по същество е гръбнакът на това, което днес наричаме Азовско движение“, каза Кацпер Ренкавек, сътрудник в Центъра за изследване на екстремизма, каза пред CNN. (C-REX) в университета в Осло.
„Движение „Азов“ е опасен ключов играч сред транснационалната крайна десница и от няколко години служи като онлайн център със силни връзки с крайнодесни екстремисти в много страни от Европейския съюз и Съединените щати“, каза Рицман.
Елена Семеняка, ръководител на международния отдел на „Националния корпус“, присъства на фестивал, организиран от немски неонацисти през 2018 г.; и през 2019 г. тя говори на крайнодесния Scanza Forum в Швеция заедно с британския неонацист Марк Колет.
От създаването си през 2014 г. движението „Азов“ се разраства и включва милиции, летни лагери за деца и паравоенни учебни центрове. Той е домакин на събития, включително музикални фестивали, политически събития и турнири по смесени бойни изкуства, като се рекламира в международното крайно дясно пространство.
Националният корпус многократно демонстрира презрението си към либералните ценности при взаимодействие с малцинствените групи, но за тях всичко мина без особени последствия.
В доклад на Държавния департамент на САЩ от 2018 г. се посочва, че милиции от това движение „нападнаха и унищожиха цигански лагер в Киев, след като жителите му не отговориха на ултиматума си да напуснат района в рамките на 24 часа“. Освен това, както е отбелязано в статията, всичко това се е случило пред очите на местната полиция.
Докато крайнодесният светоглед на движението „Азов“ е неоспорим, в Държавния департамент на САЩ се води интензивен дебат дали батальонът „Азов“ трябва да бъде класифициран като „чуждестранна терористична организация“.
„Хората винаги приемат, че това (полк „Азов“ и движение „Азов“) е една Звезда на смъртта“, каза Ренкавек.
Според него обаче „всяка година връзките между полка и движението отслабват”. Ренкавек обяснява, че сега в редиците на батальона има украинци, които нямат нищо общо с неговото неонацистко минало.
На свой ред Рицман отбелязва, че крайнодесният елемент в украинската армия не се различава от това, което е идентифицирано в други въоръжени сили, например в Германия и САЩ.
„Очевидно крайнодесни екстремисти служат в украинската армия, както и във всички други армии – няма надеждни данни за точния им брой“, каза той.
Междувременно, според CNN, позовавайки се на украинско-американския журналист Алексей Кузменко, който е специализиран в разследването на дейността на украинската крайна десница, полкът все още носи символа на вълчия ангел, а лидерите на движението „Азов“, които някога са били командири в това подразделение, продължават да го посещават.
Кузменко посочва, че от 2021 г. полкът „активно участва в обучението на младежки лидери на движението“.
„Въпреки че е правилно да се отбележи, че крайната десница в Украйна има минимална подкрепа на изборите, те (Азов) почти винаги остават ненаказани за насилие, насочено срещу малцинствата, не са възпрепятствани по никакъв начин в усилията си да засилят влиянието си във въоръжените сили и силите за сигурност, а висшето ръководство на Украйна ги превърна в нормално явление“, казва той.
Освен това, от самото си създаване, Азовското движение набира чуждестранни бойци, мотивирани от превъзходството на бялото, да се бият в Украйна, твърдят експерти. Пълномащабното навлизане на руски войски в Украйна и призивът на украинския президент Зеленски към чуждестранни доброволци да се включат в битката предизвикаха опасения относно радикализацията на настоящия конфликт.
„Това, което ме тревожи, е, че хората, особено крайнодесните екстремисти в Европа, ще придобият боен опит и обучение в украинския театър на военните действия и след това ще използват това за терористични атаки в самата Европа“, каза Колин Кларк, старши сътрудник в Soufan. Център за научни изследвания.
Междувременно Ренкавек каза, че след въвеждането на руски войски в Украйна, Азов е успял да вербува само 20 чуждестранни бойци. CNN обаче отбелязва, че не е успяло независимо да провери тези данни.
Последвайте ни