Министерството на правосъдието на САЩ заведе антитръстово дело срещу Apple, предават световните агенции.

Това е последното антитръстово действие срещу големи технологични компании, обвинени от регулаторите в монополно управление и злоупотреба с власт.

Случаят е петият от американското правителство, насочен към овладяване на технологичните гиганти.

Министерството на правосъдието на САЩ проучва Apple от 2019 г. Вчера ведомството обяви, че компанията е наложила софтуерни и хардуерни ограничения на своите iPhone и iPad, за да попречи на ефективната конкуренция.

Базираната в Калифорния фирма също е подложена на регулаторен контрол в Европа и по-рано този месец беше глобена 1,84 милиарда евро (2 милиарда долара) за възпрепятстване на конкуренцията при стрийминга на музика чрез ограничения на нейния App Store.

Apple обжалва санкцията, но е изправена пред по-строг контрол съгласно Закона за цифровите пазари на ЕС - нови правила за Big Tech, които влязоха в сила по-рано този месец.

GOOGLE

Сред останалите съдебни дела са колективен иск, заведен на 1 март във федералния съд на Сан Хосе, Калифорния. Съгласно него компанията е обвинена в монополизиране на пазара за облачно съхранение в своите мобилни устройства.

Доказателствената фаза на съдебната битка между Google и правителството на САЩ приключи през ноември. В делото, което започна на 12 септември, Министерството на правосъдието се опита да докаже, че Google е монополист и незаконно е злоупотребил с властта си.

Делото, заведено от правителството на Доналд Тръмп, беше първото от общо петте, насочени към овладяване на технологичните гиганти.

През февруари Google беше засегнат от дело за 2,1 милиарда евро. То бе заведено от 32 медийни групи, включително Axel Springer и Schibsted, твърдящи, че са претърпели загуби поради практиките на компанията в дигиталната реклама.

Миналия месец Google поиска от съдия в САЩ да отхвърли решение на съдебните заседатели по дело на производителя на "Fortnite" Epic Games, което установи, че технологичният гигант е злоупотребил с господстващото си положение на пазара при определянето на правила за своя магазин за приложения.

Epic Games надделяха в шумния антитръстов процес, който може да преобърне икономиката на целия магазин за приложения.

META

По-рано този месец Апелативен съд постанови, че Meta не може да попречи на Федералната търговска комисия на САЩ да възобнови разследването на практиките за поверителност на своя отдел във Facebook засега. Компанията възрази, позовавайки се на изплатената глобата в размер на 5 милиарда долара и набора от договорени гаранции.

През октомври десетки американски щати съдиха Meta и нейното приложение Instagram по обвинение, че пораждат криза на психичното здраве сред младите хора, като правят своите социални медийни платформи пристрастяващи.

Компанията беше глобена с рекордните 1,2 милиарда евро от водещия регулатор на поверителността в Европейския съюз през май 2023 г. заради обработката на потребителска информация и ѝ беше даден срок от пет месеца да спре прехвърлянето на потребителски данни към САЩ.

AMAZON

Федералната търговска комисия на САЩ заведе дългоочаквано антитръстово дело срещу Amazon.com през септември, обвинявайки компанията, че е нанесла вреда на потребителите с по-високи цени.

Комисията е завела и други съдебни дела срещу компанията, включително едно, обвиняващо гиганта за електронна търговия, че е подмамил "милиони потребители" да купуват абонаменти за услуги на Prime.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук