САЩ затягат режима за зелени карти: Кандидатите вече може да чакат извън страната

Бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев предупреди за сериозна промяна в имиграционната политика на администрацията на Тръмп

https://blitz.bg/svyat/sasht-zatyagat-rezhima-za-zeleni-karti-kandidatite-veche-mozhe-da-chakat-izvan-stranata_news1153612.html Blitz.bg

Нови правила за получаване на т.нар. "зелена карта" в САЩ предизвикаха тревога сред чужденците, които кандидатстват за постоянно пребиваване, предава bTV.

Керемедчиев: САЩ и Иран имат 10 дни да разрешат конфликта


За промяната алармира бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев с публикация в социалните мрежи.

По думите му имиграционните власти на US Citizenship and Immigration Services вече ограничават възможността кандидатите да изчакват решението си, докато се намират на американска територия.

"Всички чужденци, влезли с виза в САЩ и кандидатствали за зелена карта, са длъжни да изчакат решението извън територията на страната", пише Керемедчиев. И уточнява, че досега официалната практика е позволявала процедурата да се извършва вътре в страната, без нужда кандидатът да се връща в родината си.

Керемедчиев с любопитен коментар за стрелбата в Белия дом и за рейтинга на Тръмп


Според новия меморандум това вече ще бъде възможно само при "извънредни обстоятелства", а стандартната процедура ще минава през американски консулства в чужбина.

Керемедчиев предупреждава, че промяната може да доведе до лавина от съдебни дела, тъй като много хора ще бъдат принудени да напуснат САЩ и да чакат с години решение за статута си.

По думите му това е пореден знак за затягане на имиграционната политика на Доналд Тръмп.

Бившият дипломат прави и прогноза за България, свързана с отпадането на визите.

Милен Керемедчиев разгада тайния замисъл над Тръмп зад блокадата му на Ормузкия пролив


"Оставам максимално скептичен за възможността България да влезе в безвизовата програма на САЩ до края на мандата на Тръмп", посочва той. И припомня, че по време на първия мандат на Тръмп единствено Полша е получила безвизов достъп, докато Румъния дори е изгубила подобен режим.

Ето как звучи целия пост:

"Имиграционните власти на САЩ (US Citizenship and Immigration Services) промениха правилата за получаване на постоянно пребиваване в САЩ, така познатата “Зелена карта”. Всички чужденци влезли с виза в САЩ и кандидатствали за “Зелена карта” са длъжни да изчакат решението на имиграционните власти извън територията на страната.

Тоест всеки кандидат който се намира на територията на САЩ трябва да напусне, да се върне в родната си страна и да изчака, понякога с години, решението дали му е разрешено пребиваване в Америка.

Досега официалната политика на USCIS позволяваше човек да кандидатства за зелена карта, докато е физически в САЩ, без да се връща в родината си. Сега обаче новият меморандум казва, че вътрешната процедура ще бъде разрешавана само при „извънредни обстоятелства“, а стандартният път ще бъде кандидатстване през американско консулство в чужбина.

Това решение ще доведе до лавина от съдебни дела с неясен резултат, но то затвърждава политиката водена от президента Тръмп за максимално затягане на достъпа до визи и “Зелени карти” на чужденци.

В тази връзка оставам максимално скептичен за възможността България да влезе в безвизовата програма на САЩ до края на мандата на Тръмп. За целия си първи мандат и половината от втория, той отмени визите само на една европейска страна - Полша, но премахна безвизовото пътуване на Румъния."

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай