Прокурорът на САЩ Джак Смит, който води делото срещу бившия американски президент Доналд Тръмп за запазването на секретни документи след напускане на поста, отхвърли мотивите на федерален съдия, след като тя сигнализира, че може да приеме твърдението на бившия президент, че записите са негова лична собственост, предават световните агенции.

Специалният прокурор Смит заяви късно във вторник, че неговата служба ще обжалва всяко решение на американския окръжен съдия Ейлийн Кенън, което би инструктирало съдебните заседатели по делото да разгледат това, което той нарече "фундаментално погрешна правна предпоставка" на Тръмп.

Тръмп, кандидатът на републиканците, съперник на президента демократ Джо Байдън на изборите на 5 ноември, се призна за невинен миналата година по обвинителен акт от 40 пункта, който го обвинява в незаконно съхраняване на класифицирани документи след напускане на поста през 2021 г. и възпрепятстване на усилията на федералното правителство за извличането им.

Кенън, която беше назначена на пейката от Тръмп, даде знак, че може да приеме твърдението на Тръмп, че той е третирал документите като лични съгласно закон от 1978 г. Законът за президентските досиета позволява на бившите президенти да водят записи, които нямат връзка с официалните им отговорности.

Прокурорите възразиха, че документите се отнасят до военни и разузнавателни въпроси на САЩ, включително подробности за американската ядрена програма, и не могат да се тълкуват като лични.

На 18 март съдията нареди на обвинението и защитата да предложат инструкции за съдебните заседатели въз основа на два правни сценария, като се приеме, че аргументът на Тръмп ще играе роля в процеса.

В документацията на Смит се казва, че заповедта на Кенън се основава на погрешна правна предпоставка и ще "изкриви процеса".

Това е едно от четирите наказателни дела, пред които е изправен Тръмп. Той се призна за невинен по всички тях и се опита да ги определи като политически мотивирани.

Адвокатите на Тръмп във вторник вечерта повториха аргумента си, че обвиненията трябва да бъдат отхвърлени преди процеса.

Законът за президентските архиви беше приет, за да даде на правителството на САЩ притежание на официални архиви от администрацията на президента. Той позволява на бившите президенти да поддържат определени записи, считани за лични, които нямат връзка с официалните им отговорности.

Тръмп твърди, че решението му да занесе материала в имението си Мар-а-Лаго във Флорида показва, че е третирал записите като своя лична собственост. Прокурорите твърдят, че законът за архивите не може да разреши на бивш президент да съхранява класифицирана информация.

Тръмп е изправен пред обвинения, които включват нарушения на Закона за шпионажа, който криминализира неоторизирано притежание на отбранителна информация и заговор за възпрепятстване на правосъдието.

Очаква се насроченият за 20 май процес по делото да бъде отложен.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук