„Съдният ден”: NI разказа с какво заплашва конфликтът между Русия и НАТО
За разлика от СССР, сега Русия допуска първа да нанесе ядрен удар
Въоръженият конфликт между силите на НАТО и Русия може да прерасне в ядрена война, като вероятността от такъв сценарий е особено висока в случай, че преимуществото е на НАТО. Това пише в National Interest Дейв Маджумдар в материала Doomsday: Why a War with Russia Would Go Nuclear (And Kill Billions of People).
Изданието отбелязва, че ядрената стратегия на СССР се основаваше на политиката „не използване първи”, означаваща отказ на държавата от използване на ядрено оръжие, с изключение на случаите, когато страната сама е подложена на ядрена агресия.
Съвременна Русия обаче се отказа от тази политика и през 2000 г. разработи нова военна доктрина, която допуска възможността от използването на ядрен арсенал в случай на заплаха от поражение или заплаха за поражение на руските сили с общо назначение.
Военната доктрина от 2010 г. на свой ред, отбелязва National Interest, предполага използването на ядреното оръжие в ситуации, които „поставят под заплаха съществуването на държавата като такава”.
NI подчертава, че възможна „агресия на Русия” против балтийските държави ще доведе до контранастъпление от страна на силите на НАТО. Експерти считат, че руските обикновени въоръжени сили ще претърпят поражение, защото само не голяма част от тях е добре подготвена и екипирана.
В случай на нанасяне на удар от страна на НАТО по военни обекти вътре в Русия или проникване на сили на Алианса на руска територия Москва ще използва тактическо ядрено оръжие за противодействие на настъпление силите на противника.
Западни експерти твърдят, че Русия разполага със значително по-малък арсенал от тактическо ядрено оръжие в сравнение със СССР. По различни пресмятания, сега руската армия има между хиляда и 4 хиляди единици не стратегическо ядрено оръжие. Според NI, някои експерти изобщо твърдят, че Русия сега няма готовност за използване на тактическо ядрено оръжие.
Превод и редакция: БЛИЦ