Сестрата на убит в Ирак войник настоя Тони Блеър „да я погледне в очите”, докато семействата на загиналите в иракското нахлуване разкриха плановете си да съдят бившия британски премиер в светлината на обнародването на доклада на комисията „Чилкот” за началото на войната в арабската страна. Роднините заявиха, че не са имали достатъчно време да се запознаят в дълбочина с доклада, защото са имали само „180 минути – по минута за всяка една смърт”.
На емоционална пресконференция след обнародването на доклада, организирана от някои от роднините на 179-те британски войници, Сара Оконър, чийто брат – сержант Боб Оконър, е загинал в конфликта, заяви, че Блеър „трябва да ни погледне в очите”, докато го описваше като „най-големият терорист, известен на света”.
 
През сълзи Оконър, която седя до Роуз Джентъл, майката на войника Гордън, който бе убит само на 19 години, стискайки ръката ѝ, разкритикува много време, което бе необходимо за обнародването на доклада. Тя също заяви, че е изпълнена с гняв в резултат на разкритията в доклада.
 
„Цели 11 годни бяха необходими, за да заглушат болката. Върнах се към момента, в който научих, че брат ми е убит. Светът трябва да научи за този терорист. Името му е Тони Блеър. Най-големият терорист в света”, каза тя. 
 
Настоявайки бившият премиер да се изправи пред семействата, гневната Оконър каза: „Погледнете ме в очите. Защо той не е тук? Погледнете в нашите очи и лица. Погледнете ме в очите”.
 
Голям брой роднини, които отдавна настояват за обнародването на доклада, се събраха в конферентния център Кралица Елизабет II в центъра на Лондон, малко след 08:00 часа, за да се запознаят с историческите разкрития в доклада на Джон Чилкот. Говорейки след обнародването на доклада, те благодариха на сър Джон и заяиха, че са „доволни” от начина, по който е приключило разследването. Роджър Бейкън, чийто сън Матю Бейкън, бе убит през 2005 година, заяви, че не по никакъв начин не се чувства горд от начина, по който правителството се е отнесло с техните близки.  
 
„Никога повече не трябва да се допуска толкова много грешки да водят до жертвата на толкова много британски животи и безцелното разрушаване на една държава. Ние бяхме горди, когато нашите съпрузи, синове и дъщери се записаха да служат на държавата. Но не можем по никакъв начин да сме горди от начина, по който правителството се е отнесло към тях. Трябва да използваме този доклад, за да гарантираме, че фиаското с войната в Ирак никога повече няма да се повтори”, каза той.
 
Бейкън настоя британското правителство незабавно да вземе предвид разкритията на Чилкот и да подсигури, че процесът, чрез който страната решава да започне война, никога повече няма да доведе до такива трагедии.