Семейство казва, че е видяло "огромна разлика", след като дъщеря им решила драстично да намали използването на смартфона си.

Преди време 14-годишната Вайълет решава да вземе участие в семинар, целящ да запознае младите с вредите от прекомерното стоене пред екрана, защото е стояла повече от 10 часа на телефона си дневно.

Училището ѝ в Уейкфийлд предлага на всички ученици, участващи в семинара, да предизвикат себе си и да се опитат драстично да намалят времето, което прекарват пред телефоните си.

След като триседмичното предизвикателство приключва, Вайълет решава да превърне предизвикателството в постоянна част от живота си и да намали времето, в което използва телефона си, до по-малко от четири часа на ден.

"И преди съм искала да направя това нещо, но винаги ме е спирало това, че нямам какво друго да правя. Имаше дни, в които прекарвах около час в писане на домашни, но освен това беше просто TikTok.", казва момичето.

"Когато съм в TikTok виждам постоянно хора с чиста кожа, които постоянно правеха различни рутини за грижа за кожата. Чувствах се малко несигурна."

Пред камерата на BBC, Вайълет заявява, че е заменила телефона си за други по-интересни неща, като например пекарството.

"И вече предпочитам да използвам грамофон пред телефона си, когато искам да слушам музика. Това не увеличава времето ми пред екрана и е забавно да събирам плочите.", добавя тя. Откакто е намалила екранното си време, тя е започнала да чете повече книги, включително и да прекарва повече време с родителите си и останалите ѝ близки.

Тя разказва, че баба ѝ я е поканила на концерт на ABBA. Тя допълва, че, със сигурност, щяла да откаже поканата, ако ѝ е била отправена преди година.

За да помогне с постигането на целта й, Вайълет задава таймери на своите приложения. Тя има ограничение от един час в приложението Snapchat и два часа в TikTok. „Не искам да прекарам години и векове в гледане на случайни хора в TikTok.“, уточнява тя.

Бащата на Вайълет, Джеймс, казва, че е бил "ужасен", когато разбрал колко време дъщеря му прекарва на телефона си. 

„Моето мнение беше, че всички деца използват телефоните си и това явно е част от приспособяването и свързването в модерния свят“, каза той.

Джеймс насърчи други родители да проверят данните за времето, прекарано пред екрана на децата си и да се опитат да им обяснят по спокоен начин за вредите от постоянното стоене на телефона и какво губят от това.

Бабата и дядото на Вайълет също забелязват промяна при внучка си. Те споделят, че преди тя се е "изолирала с телефона си", не само у тях, ами от всички. Сега обаче, Вайълет желае да прекарва повече време с тях.

В проучване сред 2000 младежи на възраст от 13 до 18 години, проведено от BBC тази година, младите хора са били запитани за различни аспекти от живота - включително психичното здраве и навиците им със смартфоните. Резултатите сочат, че четвърт са "за" забраната на телефони за хора под 16 години.

С около 10% повече са тези, които смятат, че социалните мрежи не трябва да се ползват от деца ненавършили поне 16 години. Половината се чувстват тревожни, когато не са до смартфона си, което е по-добър резултат, сравнение с този от миналата година, когато резултатът е бил с 6 на сто повече.