Никой няма интерес от разпада на Македония, заяви американският сенатор Джон Маккейн, който е и председател на Комисията на Сената за въоръжените сили. В Източна Европа има тенденция - в Унгария, донякъде в Полша и България, цялата власт да се съсредоточава в ръцете на отделни лидери. Подобен риск съществува и в Сърбия.

"Всички знаем за вековните отношения между Сърбия и Русия. В същото време Сърбия участва в съвместни военни обучения със САЩ, има военно сътрудничество между двете държави...

Вучич ми каза, че Сърбия няма да стане член на НАТО, но че ще сътрудничи по-специално в борбата срещу тероризма. Вучич желае добри отношения със САЩ и европейската общност, но същевременно той не забравя старите отношения с Русия", подчерта Маккейн.

Американският сенатор призна, че заради събитията в Русия, Украйна, Близкия изток и Китай, САЩ не са обръщали достатъчно внимание на Балканите. Същото е направил и Европейския съюз.

Според него съвсем ясно е, че Русия се опитва да разшири влиянието си на Балканите. Сенаторът спомена опита за преврат в Черна гора и очевидното увеличаващо се влияние в Сърбия чрез фалшивите новини от Sputnik и Russia today.

"Същестувва напрежение между Сърбия и Косово и трябва да признаем, че това се дължи на липсата на американското и европейското лидерство. Ние участвахме в конфликта там, където имаше много жертви, а през последните години напуснахме региона и това е още един пример за необходимостта от американско лидерство", подчерта той.

Необходим е по-голям ангажимент, посредничество например в изключително динамичната и експлозивна ситуация в Македония...Никой няма интерес от разпада на Македония", каза още американският сенатор.