Северна Корея спря ядрения реактор в главния си атомен комплекс, съобщава "Ройтерс". Това вероятно е с цел извличане на плутоний, който може да се използва за оръжия чрез преработка. Южнокорейски медии съобщиха това в четвъртък, позовавайки се на правителствен източник.

Експлоатацията на 5-мегаватовия ядрен реактор в ядрения комплекс "Йонбьон" бе спряна от края на септември, според разузнавателна оценка на властите на САЩ и Южна Корея, се казва в доклада.

"Южна Корея и САЩ смятат, че това може да е признак за работа по преработка, която се извършва за получаване на оръжеен плутоний", цитира вестник Donga Ibo правителствен източник.

Повторната обработка на отработените горивни пръти, извадени от ядрен реактор, е стъпка, предприета преди извличането на плутония. Ядреният комплекс е основният източник на плутоний на Севера, използван за изграждане на ядрени оръжия.

Северна Корея също така управлява съоръжения за обогатяване на уран, което е отделен източник на материал, който може да се използва за ядрени оръжия.

"Възможността за ядрен опит от Северна Корея не е изключена", цитира Донга Илбо високопоставен правителствен служител, без да уточнява какъв анализ сочи към оценката, че този ход може да е свързан с ядрен опит.

Министерството на външните работи и министерството на отбраната на Южна Корея не коментираха веднага доклада.

КНДР преди това е спряла работата на реактора, преди да го рестартира и публично потвърждение за целта на подобен ход, независимо дали е за поддръжка или за извличане на гориво, обикновено не е налице.

Северна Корея твърди, че е ядрена държава, но пази в тайна колко ядрени оръжия може да е създала или разположила. Независими оценки на обхвата на плутония на Севера достигат до 70 кг, което може да е достатъчно за изграждането на 20 или повече оръжия.

Страната е провела шест подземни ядрени опита и от миналата година има опасения, че може да е на път да проведе нов тест като част от програма за разработване на миниатюрни ядрени бойни глави.