Ще се саморазруши ли Великобритания при Брекзит
Обединеното кралство ще затъне в "собственоръчно предизвикана" рецесия, предупреди Камерън
Според документа средните седмичните разходи за храни и напитки на едно семейство ще се повишат с 3 процента или 120 британски лири (174,06 долара) годишно, а разходите за дрехи и обувки ще нараснат с 5 процента или 100 британски лири годишно.
Подкрепящите излизането на Великобритания от ЕС обаче оспорват анализа, заявявайки, че протекционистката политика на ЕС вдига цените.
Досега в по-голямата си част дебатите за или против излизането на Острова бяха обвързани с икономиката и мигарцията, пише в свой анализ The Economist. Но още през февруари, когато Камерън насрочи референдума за лятото, той спомена нов фактор, заявявайки, членството в ЕС е направило Великобритания по-сигурна страна. Наскоро премиерът заяви, че Brexit може да увеличи шансовете за конфликт, добавяйки, че всеки път, когато Великобритания е обръщала гръб на Европа, после е съжалявала.
През последните 25 години Европа създаде обща външна политика и обща политика в областта на сигурността. Примерите са доста – общият отговор на ядрените амбиции на Иран, санкциите срещу Русия. Допитванията сега показват, че повечето избиратели подкрепят подобно сътрудничество.
Сър Саймън Фрейсър, който е бивш шеф на Форин Офис, смята, че евентуален Brexit ще свие възможностите на Лондон да играе сериозна роля в света. Според някои пък дори мястото на Великобритания в Съвета за сигурност на ООН може да бъде поставено под въпрос.
Привържениците на излизането обаче отхвърлят тези опасения. Те настояват, че НАТО е от значение, а освен това за разузнаването според тях ключов е т. нар. инструмент „Пет очи“, в който влизат Великобритания, САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия. Според тях при Brexit ще бъде доста лесно да се дублира такова сътрудничество и с ЕС. И не на последно място – те са на мнение, че ЕС е вреден, защото Съдът на ЕС може да се произнася и по дела в областта на сигурността.
Последвайте ни
0 Коментара: