Швейцария ще проведе референдум за това дали правителството да бъде лишено от правомощията си да налага нови локдаун мерки в условията на засилващи се национални дебати относно правата на хората.

Според Financial Times организацията „Приятели на конституцията“ е предизвикала референдума, след като организирала петиция с 86 000 подписа, призовавайки за национално гласуване за това дали да бъде отменен законът за COVID-19 от 2020 г.

Новият вот, който няма да бъде проведен поне до юни, е последствие от засилващия се дебат в страната относно ефекта върху личните права на законодателството, свързано с коронавируса.

Швейцария е една от старите демокрации в света и залага сериозно на свободите на хората.

Правителството на Швейцария не е налагало строг локдаун по време на пандемията, както много други европейски страни, като вместо това наблягаше на ролята на личната отговорност.

Тази седмица обаче страната затегна съществуващите мерки вследствие на опасенията около новите, по-заразни варианти на коронавируса, информира Reuters.

Магазините, които не са от първостепенно значение, бяха затворени, на служителите беше разпоредено да си останат у дома, а частните събирания бяха ограничени до максимум петима души.

Според Кристоф Пфлугер, член на борда на директорите на „Приятели на Конституцията“, организацията смята, че правителството "се възползва от пандемията, за да упражнява повече контрол и по-малко демокрация."

Според швейцарския модел на пряка демокрация гражданите могат да свикват референдум, за да отменят закони, гласувани от парламента, ако съберат над 50 000 подписа в рамките на 100 дни. Страната провежда по няколко референдума годишно по най-различни теми, в това число за универсалния базов доход, еднополовите бракове и лова на вълци.

По-рано през годината страната отмени насрочено за май гласуване и спря кампаниите за други референдуми в опит да забави разпространението на коронавируса, информира Business Insider.