Китайският лидер Си Дзинпин приветства Хенри Кисинджър като "стар приятел" по време на емблематична среща със 100-годишния бивш държавен секретар на САЩ, който тази седмица е на изненадващо посещение в Пекин, пише Профит.

Височайшият гост беше приет в Държавната къща за гости "Дяоютай" - дипломатически комплекс в западната част на Пекин, където Кисинджър е бил и по време на първото си посещение в Китай през 1971 г., съобщи държавният телевизионен оператор CCTV, цитиран от CNN.

Оттогава Кисинджър е посещавал Китай над 100 пъти, отбеляза Си по време на срещата. През юли 1971 г. Кисинджър става първият високопоставен американски служител, посетил комунистически Китай.

Неговите тайни срещи с китайски лидери проправят пътя за "ледоразбиващото" пътуване на тогавашния президент на САЩ Ричард Никсън следващата година.

През следващите десетилетия връзките между САЩ и Китай процъфтяват наред с икономическата им взаимозависимост. Но през последните години отношенията между двете най-големи икономики в света се влошиха драстично.

За Си присъствието на Кисинджър в Китай сега е напомняне за едни не толкова ледени времена.

"Никога не забравяме нашите стари приятели и никога няма да забравим Вашия исторически принос за развитието на отношенията между Китай и САЩ, и за укрепването на приятелството между двата народа", заяви Си пред Кисинджър.

"Китай и САЩ отново се намират на кръстопът. Двете страни трябва отново да направят избор", допълни той и призова Кисинджър и съмишлениците му американци да "продължат да играят конструктивна роля за връщането на китайско-американските отношения на правилния път".

"Президентът Си се среща с Кисинджър и заяви, че Китай е готов да постигне стабилен напредък във връзките със САЩ", съобщи в Twitter официалната държавна информационна агенция на Китай.

 

 

От своя страна, Хенри Кисинджър отговори, че за него е "голяма чест" да посети Китай, и благодари на Си, че е избрал да се срещне с него в същата сграда, в която се е срещнал с китайските лидери за първи път.

"Отношенията между САЩ и Китай са от жизненоважно значение за мира и просперитета на двете страни и на света", е заявил Кисинджър, обещавайки да положи усилия за засилване на взаимното разбирателство между двете страни.

По-рано Кисинджър се срещна и с китайския първи дипломат Ван И и министъра на отбраната Ли Шанфу, който от 2018 г. е под санкциите на САЩ заради закупуване на руски оръжия от Китай. Фактът, че Кисинджър получи аудиенция при Си, е показателен за това колко високо е оценен той от китайското ръководство.

Необявената визита съвпадна с високопоставеното посещение на Джим Кери в Пекин, на което САЩ и Китай възобновиха замразените от близо година преговори за борбата с климатичните промени, допълва CNN.

Забележително е, че Кери, който е и бивш държавен секретар на САЩ, не получи възможност за среща със Си, въпреки че е действащ член на сегашната администрация на президента Джо Байдън и някои наблюдатели предварително очакваха, че такава среща на четири очи може да се състои.

Посещението на Кисинджър, който заяви, че е в Пекин "като приятел на Китай", последва поредица от визити на представители на американския кабинет през последните седмици, включително на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и на финансовия министър Джанет Йелън. Блинкен беше единственият американски служител разговаря със Си.

Американски официални лица, цитирани от CNN, подчертаха, че Кисинджър действа в качеството си на частно лице, а не като пратеник на администрацията на Байдън.

Срещата му със Си е още един знак, че за Китай неофициалните отношения стават по-важни от формалните, смята Суйшенг Джао, директор на Центъра за китайско-американско сътрудничество в Университета в Денвър. Той описва тази тенденция като "връщане към годините преди Никсън", преди двете страни да установят дипломатически отношения.

Миналия месец Си Дзинпин се срещна с американския предприемач и филантроп Бил Гейтс в първата по рода си среща на четири очи със западен бизнесмен от години насам. Си нарече Гейтс "стар приятел" и подчерта, че той "е първият американски приятел, когото виждам тази година".

Алфред Ву, доцент в Катедрата за публични политики към Националния университет на Сингапур, обясни, че срещите на Си са избрани целенасочено, за да изпратят сигнал към външния свят. "Посланието е много ясно: Си Дзинпин иска да се срещне с прокитайски настроени хора, които са готови да говорят в полза на страната му. Това е стратегия "разделяй и владей".", смята той.

Ву отбелязва, че Си също така е провел изненадваща среща с бившия филипински президент Родриго Дутерте в Пекин и го е похвалил за това, че е направил "стратегически избор" да подобри връзките с Пекин, когато е бил лидер.

Освен с кого Си избира да се срещне, мястото на срещите също е показателен знак за отношенията, допълва Ву. На срещата с Кисинджър двамата бяха седнали на едно и също ниво срещу малка маса за чай в уютна обстановка, докато Блинкен седеше на много по-голяма маса, далечно разстояние от събеседниците си от Китай, отбелязва Ву.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук