Европейската комисия призовава за диалог между испанското правителство в Мадрид и Каталония, макар че има "общ консенсус", че североизточният регион е пренебрегнал испанския закон с референдума. Това съобщават световните медии.

"Време е за преговори", каза заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс по време на дебат в Европейския парламент, свързан с кризата около Каталония.

Тимерманс подчерта още, че "пропорционалното използване на сила" от испанското правителство в Каталония е било необходимо, за да се спази върховенството на закона.

Представителят на Европейската комисия категорично застана зад правителството в Мадрид.

Дебатът в ЕП беше организиран, след като парламентарните лидери постигнаха съгласие темата на дебата да бъде за "върховенството на закона и фундаменталните свободи в Испания на фона на събитията в Каталония". Искането бе направено от Европейската народна партия, която включва и Народната партия на испанския премиер Мариано Рахой.

"Ние оформяваме нашите демократични общества на базата на три принципа: демокрация, спазване върховенството на закона и човешките права...Трите принципа се нуждаят един от друг, те не могат да бъдат изключени. Ако премахнем единия стълб, останалите ще паднат", каза Тимерманс в началото на дебата.

"Регионалното правителство на Каталония избра да пренебрегне закона с организирането на референдум миналата неделя", продължи той.

Според световните медии най-поразяващото е, че Тимерманс защити използваната от испанската полиция сила, при която пострадаха повече от 900 души, включително жени и възрастни хора.

"Никой от нас не иска да вижда насилие в обществата ни. Задължение е обаче за всяко правителство да поддържа спазването на закона...това понякога изисква пропорционално използване на сила", смята представителят на Европейската комисия.

Според него каталонските власти искат по-голямо уважение на правата им в сравнение с другите райони в Испания.

"Свободата на изразяване е основно право за всички европейски граждани и за всички испански граждани. Но едно мнение не е по-ценно от друго мнение само защото е изразено по-шумно", изтъкна Тимерманс.

Заместник-председателят на партията на Европейските консерватори и реформисти Ришард Легутко побърза да обвини Тимерманс и ЕК в двуличие.

"Европейската комисия многократно прибягва до морализаторски език, ние тъкмо сега го чухме", каза той.

"Когато погледнем действията на ЕК за справяне с тази конкретна ситуация в Каталония, изглежда повече като съюз на подбрани ценности. Двойните стандарти в ЕК са нещо, което се набива в очите. Всички са равни, но някои са по-равни от другите", продължи атаките Легутко.

"Нека бъдем честни. Ако беше друга страна членка, а не Испания, последиците и риториката от ЕК щяха да бъдат далеч по-строги", убеден полският политик.

Медиите отбелязват, че едностранно обявяване на независимост от Каталония ще тласне испанската държава към безпрецедентна конституционна криза и ще изпрати неблагоприятни сигнали в Европа.

До момента няма държави, които да са показали готовност да подкрепят независима каталонска държава.

Испанското правителство също трябва да реши какви ще бъдат следващите стъпки. Мадрид може да се намеси и да отмени автономния статут на Каталония, което би било безпрецедентна стъпка в 40-годишната испанска демокрация.

По-рано днес беше съобщено, че Каталония може да обяви независимост в понеделник.

Днес лидерите на каталонския парламент провеждат първа среща от референдума в неделя.


  ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!