Разследвания на унгарски и европейски медии разкриха сериозни обвинения срещу унгарското разузнаване за неправомерен шпионаж на представители на ЕС.

Според публикации, разузнавателните служби на Унгария са следили служители на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), докато те разследват компании, свързани с близки до премиера Виктор Орбан.

Какво се твърди в разследването?

Медията „Директ36“ и белгийският вестник „Тийд“ публикуваха данни, че унгарският Информационен офис (ИХ) е следил представители на ОЛАФ, включително претърсвайки хотелските им стаи и прониквайки в мобилните им телефони.

Тези действия са част от дългогодишна стратегия за наблюдение на делегации на ЕС, посещаващи Унгария. Примери за такива действия са открити в периода 2015–2017 г., когато служители на ОЛАФ са разследвали проекти, спечелени от компании, свързани с Ищван Тиборц – зет на Орбан.

Централизация и политически контрол върху разузнаването

Случаят изважда наяве тенденция към централизиране на разузнавателните служби под контрола на Виктор Орбан. Според експерти и източници, близки до службите, централизацията е била официално оправдана с нуждата от „ефективност“, но на практика води до използването на разузнаването за политически цели.

През 2022 г. цивилните разузнавателни агенции са прехвърлени директно под ръководството на кабинета на министър-председателя, което допълнително засилва контрола на Орбан върху тях. Според изданието „Вишеград Скуеър“, това е част от стратегията на Орбан да затвърди властта си на национално и международно ниво.

Реакции и международен отзвук

Правителството на Виктор Орбан определи разкритията като „фалшиви новини“. Представители на ОЛАФ, от своя страна, подчертаха важността на независимостта на разследванията им, но отказаха да коментират конкретните твърдения.

Специалисти по антикорупция като Миклош Лигети от „Трансперънси Интернешънъл-Унгария“ подчертават, че липсата на официални документи за тези действия е ясен сигнал за незаконни практики.

По-широк контекст на шпионски практики

Това не е първият случай, когато унгарското разузнаване е въвлечено в скандали. През 2021 г. разследване на „Директ36“ разкри, че Унгария е използвала израелския софтуер „Пегас“ за следене на журналисти, адвокати и опозиционни фигури.

Последните разкрития излагат сериозни въпроси за начина, по който унгарското правителство използва държавните институции за укрепване на властта си, както и за потенциалния риск за независимостта на европейските институции.

Ключови въпроси без отговор

  • Какви мерки ще предприеме ЕС срещу подобни действия?
  • До каква степен Виктор Орбан е замесен лично в скандала?
  • Могат ли тези разкрития да доведат до санкции или промени в отношенията между ЕС и Унгария?

Случаят остава отворен, а международното внимание към разузнавателните практики на Унгария тепърва ще нараства.