"Едната страна на компромиса с България е да не постигнем съгласие за всичко, втората е там, където очевидно имаме общ интерес, да направим всичко възможно, за да имаме конкретна пътна карта със срокове за прилагане на споразумението за приятелство".

Това коментира вицепремиерът на Северна Македония по европейските въпроси Никола Димитров, предава скопската телевизия "Сител", цитирана от "Фокус". 

"Настоящият компромис, извинявам се, не мога да навлизам в подробности, тъй като процесът е в деликатна фаза, трябва да ни се даде шанс да инвестираме в дипломатически преговори, разговори и контакти, но като цяло компромисът има две страни - едната страна, когато по някакъв начин се съгласим да не се договаряме за всичко. Българската страна има своите позиции, македонската също.

Втората част от компромиса е там, където очевидно имаме общ интерес, да направим всичко възможно, за да имаме конкретна пътна карта, със срокове, с компетентни институции, за прилагане на споразумението за приятелство“, каза Димитров в интервю за Радио „Свободна Европа“, цитирано от телевизията.

Според него интересът към изграждането на транспортни коридори, културното сътрудничество между двете страни е безспорен.

Запитан дали е доволен от свършеното до момента от комисията по исторически въпроси, Димитров отговори, че всеки политически натиск би имал обратен ефект и затова комисията трябва да се остави да си върши работата.

„Ние като политици сме в деликатна позиция да даваме преценка и оценка за работата на експерти, академици, професори и др. В случая в областта на историята. Ако има политическо насърчение, вероятно има, но ако има политически натиск, ще възникне голяма пропаст между комисията и обществото. Мисля, че това вероятно ще бъде контрапродуктивно.

Затова всички ние трябва да бъдем много внимателни, когато преценяваме работата на комисията, а в същото време членовете на комисията и съпредседателите й трябва да бъдат внимателни, когато дават политически присъди“, подчерта Димитров.