Американски биолози са открили, че нова мутация на коронавирус заразява здрав човек 2,5 до 8 пъти по-бързо. Струва си да се отбележи, че тази характеристика е характерна за около половината от вирусовите щамове, които са изследвани до момента. В протеина D614G присъства точкова мутация, поради която скоростта на разпространение на вируса се увеличава няколко пъти.

Невероятно е трудно да се предскажат мутациите на вируса, защото експертите не могат да знаят в каква посока ще настъпи еволюцията на патогена. В момента експертите са наясно, че коронавирусът е в състояние да акумулира мутации с приблизително същата скорост като грипния вирус.

Някои експерти в същото време смятат, че вирусът има два различни подтипа. Единият се проявява с остри симптоми на заболяването и се разпространява лесно между хората. Но далеч не всички са съгласни с това мнение. Някои експерти смятат, че промените в генома могат да бъдат случайни и всъщност не са реалната разлика между подтиповете коронавирус.

Преди около месец биолозите проведоха друго проучване, по време на което бяха изследвани геномите на огромен брой щамове на коронавирус. Резултатът показа, че патогенът е разделен на три различни линии. Всяка линия има свой специфичен набор от мутации, който се намира в ключовите гени на вируса. В същото време учените от Нюйоркския университет смятат, че линията, в която коронавирусът има мутация в гена S, е най-разпространена.

Този ген влияе върху производството на протеини в частта от вируса, която е отговорна за проникването в здрави клетки.
Преди време беше открита мутация на D614G, която не само помага да влезе в тялото по-бързо, но и да се разпространи между различни видове здрави клетки. В резултат на приема на такъв вирус, белите дробове, червата и черния дроб могат да бъдат засегнати на първо място. Освен това някои експерти смятат, че този нов вид коронавирус понася по-добре имунитетните атаки и не умира веднага.

Превод: БЛИЦ