Турция възнамерява да изпълни оставащите условия за премахване на визите с Европейския съюз в близко време, заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган на съвместна пресконференция с германския канцлер Ангела Меркел.

"В най-скоро време ние планираме да изпълним оставащите шест условия за смекчаване на визовия режим. Възобновяването на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС, актуализирането на споразумението за митническия съюз с ЕС ще бъдат от полза за всички", посочи турският лидер. Той отбеляза, че по тези въпроси Анкара "придава голямо значение на подкрепата от страна на Германия".

Ердоган също така изрази надежда, че "тези процеси няма да пострадат от капризите на някои кръгове или пречки от страна на политици".

В началото на преговорите за облекчаване на визовия режим ЕС даде на Турция списък със 72 критерия, повечето от които страната изпълни още преди две години.

Останаха обаче още няколко условия, сред които смекчаване на антитерористичното законодателство, признаване на легитимността на правителството на Кипър и решаване на редица аспекти в областта на спазването на човешките права, които Анкара още не е изпълнила.

Меркел се надява на "бързо решение" по отношение на задържаните в Турция германци

 


Снимка: EPA

 

Германският канцлер Ангела Меркел призова турския президент Реджеп Тайип Ердоган за освобождаването на германските граждани, които все още се намират в арест в Турция след неуспешния опит за преврат, съобщават Асошиейтед прес и ДПА.

Меркел изрази надежда, че оставащите случаи, в които германци се намират в ареста в Турция, ще бъдат решени "бързо".

Задържането на германски граждани в Турция представлява един от основните източници на напрежение в отношенията между двете страни.

Германия твърди, че общо 35 германци са били задържани в Турция по политически причини. Най-известният от тях вече е освободен, но петима други остават в ареста.

Меркел посочи, че "настоява и ще продължи да го прави за решаване на тези случаи възможно най-бързо". Тя каза, че има известен "конкретен" напредък по отношение на освобождаването на някои от задържаните.

Канцлерът добави, че "добрите отношения представляват общ стратегически интерес", но отбеляза, че "по въпросите как изглежда демократичното, свободно и отворено общество, все още има дълбоки разногласия".

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза, че Турция има правото да поиска екстрадиция от Германия на Джан Дюндар –бивш главен редактор на опозиционния в."Джумхуриет", определяйки го като агент, който е бил осъден за шпионаж, предаде Ройтерс.

 


Снимка: EPA

 

Това лице е осъден престъпник, според турския закон, каза Ердоган след разговори с германския канцлер.

Дюндар и неговият колега от в. "Джумхуриет" Ердем Гюл бяха осъдени през 2016 г. на пет години затвор за публикуване на кадри, на които се твърди, че са показани ТИР-ове на турското разузнаване, доставящи оръжие в Сирия. Впоследствие двамата бяха освободени в очакване на решение по делото на апелативна съдебна инстанция. Дюндар напусна Турция и живее в изгнание в Германия от 2016 г.

Меркел заяви, че "не е тайна", че Турция и Германия са на различни мнения по случая с Дюндар и подчерта, че не е бил оказван натиск върху журналиста за това да не присъства на днешната пресконференция, съобщава Асошиейтед прес.

Тя посочи, че той е "взел собствено решение да не присъства".

По-рано днес Дюндар заяви, че няма да присъства на пресконференцията, след като научил, че Ердоган обмисля да я отмени, ако той присъства на нея. 

 


Снимка: EPA

 

Турският президент призова Берлин и да екстрадира стотиците привърженици на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, които пребивават в Германия, предаде агенция Ройтерс.

Той призова Германия да включи мрежата на Гюлен в списъка на терористичните организации. 
Според Анкара т.нар. Фетхуллахистка терористична организация (ФЕТО) стои зад неуспешния опит за преврат в Турция през 2016 г.

Ердоган каза, че Турция очаква по-тясно сътрудничество от Германия относно "терористичните" групи, сред които кюрдските бунтовници и лицата, които са свързани с осуетения преврат, допълва Асошиейтед прес.

"С взаимно доверие ние трябва да заловим заподозрените и да ги предадем", каза Ердоган, цитиран от АП. "Това е важно от гледна точка на сигурността за мира и благоденствието на нашите страни", допълни той.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Германия се нуждае от повече доказателства, за да включи движението на живеещия в САЩ проповедник в списъка на терористичните организации, съобщава още Ройтерс.

 


Снимка: EPA

 

На пресконференцията Меркел каза, че Германия издирва няколко лица, за чиято екстрадиция настоява Турция по обвинения в тероризъм, но не е сигурно, че те се намират в Германия.

Ние гледаме много сериозно на доказателствата, предоставени от Турция, но се нуждаем от повече материали, за да разглеждаме организацията на Гюлен по същия начин както Кюрдската работническа партия (ПКК), каза Ангела Меркел.

По думите на Меркел Германия не разполага с достатъчно информация, за да забрани дейността на ФЕТО на своя територия, както е направила това за ПКК. Канцлерът допълни, че Германия ще поддържа контакт с Турция по този въпрос, но засега няма предпоставки за включването на ФЕТО в списъка на терористичните организации.

 


Снимка: EPA

 

Германия има интерес от икономически стабилна Турция

Берлин и Анкара са партньори в много сфери, именно по тази причина Берлин се обявява за това Турция да има стабилна икономика, заяви в Берлин германският канцлер Ангела Меркел след среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

ФРГ има интерес от икономически стабилна Турция, посочи Меркел. Именно затова една от темите на нашите двустранни отношения ще бъдат въпроси на икономическото сътрудничество, добави тя.

По думите й в скоро време германският министър на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер ще посети Турция, за да участва в заседание на съвместна комисия по въпросите на икономическото сътрудничество.

Вестник "Уолстрийт джърнъл" съобщи по-рано, позовавайки се на източници в средите на официални лица във ФРГ и ЕС, че Германия не изключва възможност да предостави на Анкара широк пакет от финансова помощ, съгласуван с всички страни членки на ЕС, или ограничени заеми, насочени към оказване на съдействие в конкретни сфери. Според германските официални представители оказването на икономическа помощ на Турция не стои на дневен ред

От началото на годината турската лира загуби около 40 процента от стойността си спрямо долара. За това повлия и напрежението в отношенията между Анкара и Вашингтон.

На пресконференцията с Меркел турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че неговата страна е способна да преодолее икономическите си трудности, съобщава ДПА.

Нашата страна е подготвена и има силата да предотврати евентуални заплахи в областта на икономиката, каза Ердоган на съвместната пресконференция с Меркел.